אבני דרך

1849

בני הדודים צ'ארלס פייזר וצ'ארלס ארהרט לווים 2,500 דולר מאביו של פייזר ומהגרים מגרמניה לארצות הברית. שם, בבניין לבנים אדום וצנוע בווילאמסבורג, שבברוקלין, ניו-יורק, הם מקימים חברה בשם "צ'ארלס פייזר וקומפני". המוצר הראשון שהשניים מפתחים הוא תרופה אנטי טפילית לטיפול בתולעי במעיים, מחלה שכיחה בזמנים אלה במרכז אמריקה. פייזר הכימאי וארהרט הקונדיטור הצליחו לשלב בין המומחיויות שלהם, וליצור תרופה בטעם שקדים שהפכה להצלחה מיידית.

1862

פייזר ממשיכה את התנופה בייצור הביתי הראשון של חומצה טרטרית – מוצר שהיה חיוני הן בתעשיית המזון והן בתעשיות הכימיות. העלייה בביקושים לחומרים משמרים, משככי כאבים וחומרי חיטוי, בזמן מלחמת האזרחים, מרחיבה את ייצור החומצה גם לצורה של קרם.

1868

הביקוש לתרופות בזמן מלחמת האזרחים ממשיך להתפשט, ופייזר מדווחת על הכפלת הרווחים. 150 עובדים נוספים מגוייסים לחברה. במקביל, החברה עוברת למקום משכנה ב- 100 השנים הבאות – בניין חדש ומודרני במידיאן ליין במנהטן.

1880

פייזר מתחילה להפיק חומצת לימון מתרכיזי לימון וליים, ועד מהרה הופכת לספק המרכזי בתחום.הביקוש מרקיע השחקים הופך את פייזר למותג פופולארי וידוע, בדומה למותגים אחרים שהתפתחו באותה תקופה – קוקה קולה וד"ר פפר.

1882

הגידול המואץ במערב אמריקה, וההתרחבות של הלקוחות במערב מסיסיפי מובילים את פייזר לפתיחת משרדים ומחסנים בשיקגו, אילינוי. זו הפעם הראשונה שהחברה יוצאת מחוץ לגבולותיה של מדינת ניו-יורק.

1891

ב-27 לדצמבר, נפטר המייסד והשותף צ'ארלס ארהארט, ומוריש לבנו וויליאם שותפות ברווח של 250,000 דולר. צ'ארלס פייזר קונה את חלקו של וויליאם ומשלים את אחזקתו בחברה.

1899

צ'ארלס פייזר חוגג 50 שנה לייסוד החברה ומצהיר: "מטרתנו ממשיכה להיות אחת: למצוא את הדרך המושלמת לייצר את המוצרים האיכותיים שלנו בדרך היעילה ביותר, במטרה לשרת את לקוחותינו. חברה זו בנתה את עצמה על המוניטין הגבוה שלה ועל הסטנדרטים שלה ואם אנחנו מתכוונים לחגוג 50 שנה נוספות, חובה עלינו לזכור כי איכות היא מילת המפתח".

1905

אמיל פייזר, בנו הצעיר של צ'ארלס פייזר, ממונה לנשיא החברה בישיבת הנהלה מיוחדת. הוא משמש כנשיא החברה בשנים 1906-1941 ומכהן כיו"ר למשך זמן קצר ב-1941. הוא חבר המשפחה האחרון ממשפחת פייזר/ארהארט שמעורב בחברה.

1906

בגיל 82, נפטר צ'ארלס פייזר בעת חופשה ברוד איילנד. רווחי החברה עוברים את רף ה- 3 מיליון דולר

1914

מועצת המנהלים יוצרת תפקיד חדש – יו"ר, ובוחרת את ג'ון אנדרסון לתפקיד זה. אנדרסון, אשר הצטרף לפייזר ב- 1873 בהיותו בן 16, נשאר בתפקיד היו"ר עד 1929.

1919

אמיל פייזר, בנו הצעיר של צ'ארלס פייזר, ממונה לנשיא החברה בישיבת הנהלה מיוחדת. הוא משמש כנשיא החברה בשנים 1906-1941 ומכהן כיו"ר למשך זמן קצר ב-1941. הוא חבר המשפחה האחרון ממשפחת פייזר/ארהארט שמעורב בחברה.

1924

חברת פייזר חוגגת 75 שנות פעילות. 306 העובדים חוגגים במפעל בברוקלין.

1928

אלכסנדר פלמינג מגלה את תכונות האנטיביוטיקה של עובש פניצילין, אירוע אשר משנה את פני ההיסטוריה ואת עתידה של פייזר.

1929

ב-10 בינואר 1929, ג'ון אנדרסון מודיע כי הוא מתפטר מתפקידו כיו"ר מועצת המנהלים. וויליאם ארהארט ממונה כיו"ר החדש, בעת שאמיל פייזר ממשיך לכהן כנשיא החברה וג'ורג אנדרסון משמש כסגנו.

1936

ד"ר ריצ'רד פסטרנק מפתח שיטה לייצור ויטמין C ללא התססה. לאחר שבנתה מפעל חדש המייצר מסביב לשעון, פייזר הופכת לחברה המובילה בעולם בייצור ויטמין C.מעודדת מהצלחה זו, פייזר דוחפת קדימה ייצור של ויטמין B2 ובסופו של דבר מפתחת תערובת ויטמינים הכוללת ריבופלבין, תיאמין, ניאצין וברזל. משם, ממשיכה החברה גם לויטמין A. בסוף שנות הארבעים המאוחרות פייזר הופכת ליצרנית מבוססת של ויטמינים.

1939

הצלחתה הכבירה של פייזר בייצור חומצת לימון באמצעות התססת סוכר, מוזילה את ערך השוק של חומצת לימון פי חמישה, והופכת אותה למובילה בתחום טכנולוגיות ההתססה.

1941

פייזר נענית לבקשת ממשלת ארה"ב להחיש את ייצור הפניצילין כדי לטפל בחיילי בנות הברית שנלחמו במלחמת העולם השנייה. מבין כל החברות המייצרות פניצילין, פייזר הייתה היחידה שהשתמשה בטכנולוגיה של התססה.במהלך מסוכן משקיעה ההנהלה הבכירה של פייזר מיליוני דולרים ומעמידה את נכסיהם האישיים של המנהלים בסיכון על מנת לרכוש מפעל קרח סמוך. עובדי החברה עובדים מסביב לשעון על מנת לשפץ את המפעל, כך שניתן יהיה להשלים בו את תהליך הייצור. תוך ארבעה חודשים בלבד פייזר מצליחה לייצר פניצילין בכמות הגדולה פי חמישה מהמצופה.

1944

באמצעות שימוש בהתססה במיכל עמוק, פייזר מצליחה במאמציה לייצור המוני של פניצילין והופכת להיות היצרנית הגדולה ביותר בעולם של "תרופת הקסם". מרבית הפניצילין שמגיע לחיילי בנות הברית ב-D-Day מיוצר על ידי פייזר. תרומתה של החברה למאמץ המלחמתי מוכרז בראש חוצות ומזכה את פייזר בתואר הנחשק של הצי הימי "E".

1945

ג'ורג' אנדרסון מתמנה ליו"ר פייזר. ג'ון ל. סמית ממלא את תפקיד נשיא החברה.

1949

במחצית המאה ה-20, פייזר חוגגת 100 שנות פעילות ודור חדש של מנהיגים לוקח את ההובלה. ג'ון מקין מתמנה לנשיא, ג'ורג' אנדרסון פורש, וג'ון ל. סמית מתמנה ליו"ר מועצת המנהלים. מדעני פייזר מתחילים בחיפוש אינטנסיבי אחר אורגניזמים חדשים שילחמו במחלות.

1950

לאחר מותו של ג'ון ל. סמית, ג'ון מקין הופך ליו"ר מועצת המנהלים. האנטיביוטיקה הראשונה תחת המותג פייזר מתחילה להימכר בארה"ב. פייזר מתחילה להתרחב אל שווקים שמעבר לים ונוצרת החלוקה הגלובלית של החברה.

1951

בתחילת שנות ה-50 פייזר הופכת לבינלאומית. החברה התבססה במקומות רבים בעולם כגון בלגיה, ברזיל, קנדה, קובה, אנגליה, מקסיקו, פנמה ופורטו ריקו.ג'ון "ג'יק" פאוורס ג'וניור, אז עוזר הנשיא ג'ון מקיין, מנחה את הצוותים הבינלאומיים שלו ללמוד בכל מדינה את המצב הכלכלי, השפה, ההיסטוריה והמנהגים. פאוורס ביסס ויצר קשר עם משרדי הממשלה בכל מדינה, ושכר עובדים מקומיים בכל מקום אפשרי. 

1952

פייזר מייסדת חטיבה חקלאית במטרה להציע פתרונות מובילים למחלות בקרב בעלי חיים. החטיבה, הכוללת חווה ומתקני מחקר משוכללים, משתרעת על שטח של 2832 דונם בעיר טרה הוט, במדינת אינדיאנה. 

1953

לאחרי רכישתה, חברת ג'יי. בי. רואריג, המתמחה בתחום תוספי המזון, הופכת להיות חטיבה בתוך פייזר. רואריג נשארה חלק אינטגרלי מחטיבת השיווק המובילה של פייזר.

1955

מפעל התססה שנבנה בבריטניה מהווה את אבן הפינה לפעילויותיה של פייזר בתחום המחקר והפיתוח.פייזר ושותפה היפני טאיטו פותחים קו לייצור אנטיביוטיקה ולהפצתה. ב – 1983 פייזר רוכשת את הבעלות על טאיטו .

1958

מפעלי ייצור חדשים של פייזר נפתחים במקסיקו, איטליה ותורכיה.מספר העובדים הבינלאומיים של פייזר צמח מ- 4,300 ב-1957 ליותר מ-7,000.

1960

החברה מתחייבת להגדיל את תחום המחקר על ידי איחוד מעבדות המחקר שלה בגרוטון, קונטיקט.

1961

פייזר מתחילה עשור חדש של גידול משמעותי ומקימה את המטה הראשי שלה במידטאון של מנהטן.

1965

ג'ון ג'י פאורס ג'וניור מכהן כנשיא ומנהל ראשי. 

1971

פייזר רוכשת את מאק אילרטיסן, יצרנית מצליחה של מוצרי פארמה, חומרי גלם ומוצרי צריכה המיועדים לצרכי השוק הגרמני. 

1976

 ארה"ב חוגגת 200 שנות עצמאות, ופייזר חוגגת יותר מ- 125 שנים של גידול מאסיבי.

1980

מוצר ראשון של פייזר עובר  את רף המיליארד דולר במכירות.

1990

ווליאם סי. סטיר ג'וניור מונה לנשיא החברה. שנה אחר כך, הוא גם מונה למנכ"ל החברה.

1993

פייזר משיקה את תוכנית תרומת התרופות הגדולה ביותר, מפעל צדקה בשם "חולקים את הטיפול" -Sharing the Care. התוכנית מספקת תרופות ליותר ממיליון נזקקים ברחבי ארצות הברית, אשר ידם אינה משגת או שאין ברשותם ביטוח רפואי.

1995

המחלקה לבריאות בעלי החיים רוכשת את הפעילות הווטרינרית של חברת SmithKline Beecham's, והופכת את פייזר למובילה עולמית בתחום פיתוח ויצור התרופות למשק החי ולחיות הבית.

1997

כתב העת Fortune מכתיר את פייזר כחברת התרופות הנערצת ביותר בעולם. פייזר מחזיקה בתואר הנערצת ביותר גם בשנת  1998.

1998

פייזר משקיעה במחקר ופיתוח יותר מ- 3.3 מליארד דולר.פייזר חוברת יחד לקרן עדנה מקונאל קלארק על מנת לייסד את היוזמה הבינלאומית לטרכומה (ITI), שנלחמת למגר את המחלה הגורמת לעיוורון.

1999

פייזר חוגגת 150 שנה להיווסדה. מגזין פורבס מכתיר את חברת פייזר ל"חברה של השנה" כהכרה על הצלחותיה בתחום התרופות החדשניות ותרומתן לאנושות.פייזר לוקחת את תחום המחקר צעד אחד קדימה, ופותחת מרכז פיתוח טכנולוגי בקיימברידג', מסצ'וסטס. מטרתו של המרכז היא ליצור מודל חדש ויעיל יותר לגילוי תרופות פוטנציאליות. לראשונה, פייזר משקיעה יותר מ- 4 מילארד דולר במחקר ופיתוח.

2000

פייזר ו"וורנר-למברט" מתמזגות ליצירת פייזר החדשה, חברת הפרמצבטיקה הגדולה, בעלת שיעור הצמיחה המהיר ביותר בעולם.פייזר פותחת את המבנה הגדול ביותר בעולם המוקדש לגילוי של תרופות חדשות לבריאות האדם והחיות, בקמפוס המחקר שלה בגרוטון, קונטיקט.

2001

ויליאם ס. סטיר הבן, מכריז על פרישתו כמנכ"ל ב-1 בינואר 2001 ומתפקידו כיו"ר באפריל, לאחר הפגישה השנתית של החברה. ד"ר (Ph.D) האנק, א. מקינל יורש אותו בתפקיד היו"ר והמנכ"ל.ביוני 2001, מכריז האנק מקינל על משימתה החדשה של פייזר – להפוך לחברה המוערכת ביותר בעולם לחולים, לקוחות, קולגות, משקיעים, שותפים, עסקים והקהילות בהן היא פועלת. 

2002

במסגרת הרחבת מחויבותה לשיפור הטיפול הבריאותי המוצע לאמריקנים במעמד סוציו-אקונומי נמוך, פייזר מציגה את התוכנית "פייזר למען החיים". התוכנית מספקת למוטבים בעלי הכנסה נמוכה גישה לאספקה של עד 30 יום לכל תרופת מרשם בעלות של 15$ למרשם. עד אפריל 2004, נרשמים יותר מחצי מיליון גימלאים לתוכנית, ומונפקים כחמישה מיליון מרשמים. קרן פייזר מכריזה על השקת יוזמה בת שלוש שנים שמטרתה מתן מענקים לתמיכה בהכשרה ובניית יכולות לטיפול באיידס במדינות מתפתחות. תריסר ארגונים מקבלים מענקים דרך תוכנית המענקים הבינלאומית לטיפול באיידס.

2003

פייזר משקיעה יותר מ- 7.1 מיליארד דולר במחקר ופיתוח.ב-16 באפריל 2003, חברת פייזר ותאגיד "פארמסיה" מתמזגים, וביחד מהווים את החברה החדשנית ביותר ובעלת שיעור הצמיחה המהיר ביותר בעולם.

2004

חברת פייזר נבחרת על ידי חברת דאו ג'ונס להיכלל בממוצע התעשייתי של דאו ג'ונס, המהווה את המדד הידוע ביותר בעולם בשוק המניות. השקת המענה היעיל של פייזר - , יוזמה רחבה ביותר של התעשייה הפרמצבטית המאפשרת גישה לתרופות מרשם, ומאפשרת ל-45 מיליון מאזרחיה הבלתי מבוטחים של ארה"ב לרכוש תרופות פייזר ללא תשלום, או בסבסוד משמעותי.המוסד למחלות זיהומיות, מוסד רפואי חדש המספק הכשרה וטיפול באיידס ובמחלות זיהומיות אחרות, פותח את שעריו בשטחי אוניברסיטת מקררה, בקמפלה, אוגנדה. כחלק משותפות ציבורית-פרטית ייחודית, חברת פייזר וקרן פייזר יחד עם מספר ארגונים, תורמים יותר מ- 15 מיליון דולר להקמת המוסד.

2006

ביולי 2006, ממנה מועצת הדירקטורים של פייזר את ג'פרי ב. קינדלר לתפקיד המנכ"ל. קינלדר יורש את האנק מקינל, שנשאר יו"ר המועצה עד לפרישתו בפברואר 2007.

2008

פייזר משיקה אתר חדש לבטיחות תרופות על מנת לעזור למטפלים ומטופלים לקבל החלטות מושכלות לגבי אפשרויות טיפוליות. פייזר משיקה את היחידה הבינלאומית לרפואה מחדשת, המוקדשת לחקר הביולוגיה של תאי גזע והאפשרויות שהם פותחים.

2009

ב – 15 באוקטובר 2009, פייזר רוכשת את Wyeth , ויוצרת חברה בעלת מגוון מוצרים רחב עוד יותר. 

2010

פייזר מכריזה על פלטפורמה מגוונת של מחקר ופיתוח  Pfizer Worldwide Research and Development העוסקת במולקולות קטנות, מולקולות גדולות וחיסונים.

2012

חברת הבת של פייזר, Zoetis ™, מגישה הודעת רישום לרשות ניירות הערך האמריקאית. ההנפקה צפויה לייצג נתח בעלות של עד 20%. לפני השלמת ההנפקה, במחצית הראשונה של שנת 2013, מעביר פייזר את עסקי בריאות בעלי החיים שלה לזואטיס.

2013

פייזר מכריזה על כוונתה להפריד את פעילותה הפנימית לשלושה מגזרים עסקיים.  שניים מהם יכללו מוצרים אינובטיביים (חדשניים) ושלישי שיכלול את קו המוצרים הוותיקים. השינויים מיושמים בינואר 2014 .  

2014

חברת פייזר הודיעה כי חתמה על הסכם לרכישת תיקי החיסון המשווקים של Baxter International תמורת 635 מיליון דולר. במסגרת העסקה, רכשה פייזר גם חלק ממתקן של באקסטר באורת', אוסטריה, שם יוצרו חיסונים אלו.

2015

פייזר מכריזה על חתימת הסכם מיזוג  במסגרתו תרכוש את חברת Hospira.  

2016

Watson Health ו- פייזר מכריזות על שיתוף פעולה שישתמש ב- IBM Watson להאצת המחקר של פייזר ב- immuno-oncology, גישה לטיפול בסרטן המשתמשת במערכת החיסון של הגוף כדי לסייע במאבק בסרטן.

2017

Merck ו- פייזר משתפות פעולה עם  Corning Incorporated ומאפשרות מודרניזציה של אריזות התרופות.