ללמוד על אפשרויות הטיפול השונות שלי

מטרות הטיפול שלך הן למנוע מהסרטן להמשיך ולהתפשט, להקל על כמה מתסמיני הכאב הנגרמים בגלל הסרטן, ולהבטיח את איכות החיים הטובה ביותר האפשרית עבורך.

 

מהם סוגי הטיפול העיקריים?

הטיפול הסטנדרטי בסרטן שד גרורתי כולל בדרך כלל טיפול הורמונלי, כימותרפיה ולעיתים הקרנות. לעתים הוא כולל ניתוח. טיפולים אחרים שניתן לקבל תלויים בסוג הסרטן שיש לך.

בשנים האחרונות חלו כמה התקדמויות משמעותיות בתחום התרופות לסרטן השד. ישנן כיום הרבה יותר אפשרויות זמינות מאשר בעבר. כל אחד מסוגי הטיפולים הללו מתוארים להלן.

 

כימותרפיה
תרופות כימותרפיות פועלות באמצעות שליחת חומרים רעילים שתפקידם להרוג תאים סרטניים. למרבה הצער, הם יכולים לפגוע גם בתאים נורמליים, דבר שעלול לגרום לתופעות לוואי. תרופות כימותרפיות מסוימות ניתנות בצורת כדורים שניתן ליטול בבית. תרופות אחרות ניתנות בעירוי (אינפוזיה), ויתכן שתצטרכי לקבל אותן בבית החולים.

כימותרפיה אינה מתאימה תמיד לכל סוגי סרטן השד הגרורתי. השאלה האם תקבלי כימותרפיה תהיה תלויה במצב בריאותך, בתרופות שנטלת לפני כן ובסוג הסרטן שיש לך. ישנם סוגים רבים של כימותרפיה. אם תרופה אחת גורמת לך יותר מדי תופעות לוואי, יתכן שהרופא שלך יוכל לתת לך תרופה חלופית.

 

רדיותרפיה (הקרנות)
הקרנות פירושן שימוש בקרני רנטגן בעלות אנרגיה גבוהה, כדי להרוג תאים סרטניים. בסרטן שד גרורתי ניתן לטפל בהקרנות כדי לשלוט בסרטן שלך. הקרנות יכולות לשמש גם להקלה על כאבי עצמות, אם הטיפול בסרטן אינו מביא להקלה במהירות מספקת. מקובל לטפל בקרינה בגרורות בעצם, הגורמות לכאב, וכן בגרורות למוח.
חשוב לזכור כי הקרינה אינה נשארת בגוף,ואין כל סכנה להיות ליד ילדים או נשים הרות.

טיפולי קרינה (רדיותרפיה) לסרטן שד גרורתי ניתנים בדרך כלל כטיפול חד-פעמי או כמחזור טיפולים (קורס) קצר, במשך כמה ימים. אם את מרגישה טוב מספיק, תוכלי בדרך כלל לקבל הקרנות ללא אשפוז, ולא תצטרכי להישאר ללון בבית החולים.

יחד עם זאת, אם את מקבלת כימותרפיה באותו זמן, תצטרכי אולי להישאר בבית החולים. תופעות הלוואי של ההקרנות עשויות להשתנות בהתאם לאיבר בגוף שאותו מקרינים.

 

טיפול הורמונלי
טיפולים הורמונליים משמשים לטיפול בסוגי סרטן שד הרגישים להורמונים, ובפרט לאסטרוגן.

ישנן מספר תרופות שונות המבוססות על הורמונים, שפועלות בגוף בדרכים שונות. טיפולים הורמונליים ניתנים בדרך כלל בכדורים, אבל חלקם יכולים להינתן בזריקות.

השאלה האם תקבלי טיפול הורמונלי – ואם כן, מאיזה סוג – תלויה בשאלות כמו האם עברת את המנופאוזה (גיל המעבר), כמה זמן עבר מאז האבחון שלך ואיזה סוג טיפול קיבלת בסרטן השד הראשוני שלך (במידה והפעם זו הישנות).
אם קיבלת בעבר טיפול הורמונלי, יתכן שעדיין תוכלי לקבל אותו שוב.

 

טיפולים ממוקדים
טיפולים הורמונליים משמשים לטיפול בסוגי סרטן שד הרגישים להורמונים, ובפרט לאסטרוגן.

טיפולים ממוקדים הם טיפולים בתרופות שתפקידן לחסום את דרכי החלוקה וההתפצלות הספציפיות של תאי סרטן שד. כמו בכימותרפיה ובטיפול אנטי-הורמונלי, מטרתן של תרופות אלו לשלוט בהתקדמות הסרטן.

מאחר שהן פועלות רק על סוגים ספציפיים של סרטן שד, תרופות ממוקדות מומלצות רק לנשים שיש להן את אותו סוג מסוים של סרטן:

  • תרופות ממוקדות מטרה המעכבות CDK- CYCLIN DEPENDENT KINASE ניתנות בשילוב עם טיפול הורמונלי ומעכבות את חלוקת תאי הסרטן. תרופות אילו פועלות אצל אנשים עם קוטלטנים להורמנים (+ HR) על תאי הסרטן.

  • תרופות שמתמקדות בקולטני HER2 . תרופות אלו פועלות אצל אנשים עם רמות HER2 גבוהות בתאים הסרטניים, אך הן אינן פועלות בסוגי סרטן שאין בהם את החלבון הזה.

כדי לדעת האם טיפולים בתרופות ממוקדות מתאימים לך, יצטרך הרופא שלך לברר בדיוק איזה סוג של סרטן יש לך.

 

תרופות לייצוב העצם (ביספוספונטים ונוגדי RANK LIGAND)
אלו תרופות שמשתמשים בהן כאשר יש גרורות בעצמות. הן מסייעות בחיזוק העצמות ועוזרות להפחית את אובדן העצם.

הן יכולות להקל על כאב בעצמות ולהפחית את הסיכון ארוך-הטווח לשברים בעצמות. תרופות אלו ניתנות בכדורים או בזריקות. הזריקות ניתנות אחת לשלושה או ארבעה שבועות.

 

ניתוח
נדיר שמטפלים בסרטן שד גרורתי באמצעות ניתוח. כשבוחרים לנתח, עושים זאת משום שהסרת רקמת הגידול תפחית משמעותית את עומס הגידול, תשפר את תפקודך הגופני, או תסייע להקל על כאב.

 

טיפולים לסוגי סרטן שד ספציפיים

קולטן הורמון - חיובי, HER2 – שלילי
ניתן לטיפול בתרופות המדכאות את ייצור ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, או בתרופות שחוסמות את קולטני ההורמונים הללו (טיפול הורמונלי) לבד או בשילוב עם תרופות ממוקדות מטרה (מעכבי CDK - (CYCLIN DEPENDENT KINASE המעכבות את חלוקת התאים.

קולטן הורמון - שלילי, HER2–חיובי
ניתן לטיפול בתרופות ממוקדות HER2 ובכימותרפיה.

קולטני הורמון – חיובי, HER2 – חיובי
ניתן לטיפול הן בתרופות ממוקדות HER2, הן בטיפול הורמונלי ובכימותרפיה.

קולטני הורמון – שלילי, HER2 – שלילי – נקרא גם "משולש שלילי"–(TRIPLE-NEGATIVE טריפל נגטיב)
ניתן לטיפול באמצעות כימותרפיה ובתרופות ממוקדות מטרה, כמו למשל מעכבי PARP (Poly ADP Ribose Polymerase).

 

באיזו תדירות אקבל את הטיפול, ולמשך כמה זמן?

שלא כמו סרטן שד מוקדם, שהטיפול בו ניתן למשך תקופת זמן קבועה, הטיפול בסרטן שד גרורתי נמשך כל החיים, זאת משום שיש צורך בטיפולים מתמשכים כדי לשלוט בסרטן שלך ולמנוע ממנו להחמיר.

יתכן שתזדקקי לטיפול מתמשך לתסמינים (סימפטומים) של הגרורות. כתוצאה מכך, תקבלי תרופה או שילוב של כמה תרופות. אחרי תקופה מסוימת, יתכן שיחליפו לך את התרופות.

יתכן שתקבלי אותו הטיפול כמה פעמים, עם טיפולים אחרים לסירוגין. יתכן שתפסיקי באופן זמני לקבל טיפול אחד, מכיוון שהוא שולט בסרטן שלך, ואולי תצטרכי לחזור ולקבל אותו בשלב מאוחר יותר.

סביר להניח שהתרופות שתקבלי יכללו טיפול תוך ורידי שיתבצע בבית החולים. טיפול כזה ניתן מדי שלושה שבועות, או בתדירות גבוהה יותר של פעם בשבוע או פעם בשבועיים. הקרנות ניתנות בדרך כלל על בסיס יומי. יתכן שתטופלי לסירוגין בתרופות ובהקרנות. ושוב – אין דרך טיפול אחת בסרטן שד גרורתי שהיא הטובה מכולן. כל מקרה לגופו.

 

ישנן נשים שמבקשות להפסיק את הטיפול ברגע שהן מרגישות טוב יותר, או להיפך – אם הוא גורם להן להרגיש רע. זה מובן לגמרי. עם זאת, חיוני שתמשיכי ככל יכולתך לקבל את הטיפול, לאורך כל התקופה הנדרשת. התייעצי עם הרופא שלך אם את שוקלת להפסיק את הטיפול שלך.

 

כיצד הרופא שלי בודק אם הטיפול שלי מצליח?

הרופא שלך יבצע מספר בדיקות במשך הזמן, כדי לבדוק האם הטיפול שלך פועל. הן עשויות לכלול בדיקה של:

1. גודל הגידול/הגרורות שלך:
הרופא שלך עשוי לבצע סריקות כדי לראות האם הגידול או הגרורות שלך גדלו, הצטמקו או נשארו באותו הגודל. בדיקות אלו עשויות לכלול: בדיקה גופנית, סריקת טומוגרפיה ממוחשבת ( CT )או הדמיה בתהודה מגנטית ( MRI ) או פט / סיטי.

2. רמות הסמנים (מרקרים) של הגידול:
סמני הגידול הם חלבונים, או חומרים אחרים, שנמצאים בדם לעתים קרובות – אך לא תמיד – בזמן שהגידולים פעילים בגוף.

רמות גבוהות של סמני גידול עשויות להעיד על מחלה פעילה.

הרופא נעזר במדידת רמות הסמנים של הגידול לאורך זמן, כדי לעקוב אחר יעילות הטיפול.

3. רמות תאי הגידול הנודדים:
תאי גידול נודדים ( CTC ) הם תאים סרטניים שניתקו מהגידול הראשוני ונודדים דרך מערכת הדם שלך.

תאים נודדים עלולים לפעול כ"זרעים" של גידולים חדשים (גרורות) באזורים אחרים בגופך. הרופא שלך יוכל לבדוק ולנטר את רמת ה- CTC בדמך כדי לראות עד כמה את מגיבה לטיפול.

בארץ מדובר בהליך לא מקובל, הדורש בדיקה פרטית בתשלום.

4. התפתחות של גרורות חדשות:
הרופא שלך ירצה לוודא שהתאים הסרטניים לא התפשטו למקומות נוספים בגוף.

הרופא שלך ירצה לוודא שהתאים הסרטניים לא התפשטו למקומות נוספים בגוף.

לשם כך ניתן לבצע סריקות הדמיה כמו PET/CT או MRI.

ככל שיותר תאים סרטניים מתפשטים בגוף, כך המצב חמור יותר ועשוי לדרוש שינוי בטיפול.