תופעות לוואי מהטיפול וההתמודדות עימן

כל הטיפולים לסרטן השד עלולים לגרום לתופעות לוואי. תופעות הלוואי תלויות בגורמים רבים. גורמים אילו כוללים את סוג התרופה, המינון, משך זמן הטיפול וגורמים התלויים במטופלת עצמה. חומרת תופעות הלוואי יכולה להשתנות.

על תופעות הלוואי האפשריות תקבלי מידע מפורט מהצוות הרפואי המטפל בך, ומהעלון לצרכן המצורף לאריזת התרופה אותה ירשום הרופא.

ספרי תמיד לרופא או לאחות המטפלים בך על כל תופעת לוואי שאת חווה. ישנם טיפולים נוספים שהם יוכלו לתת לך כדי לסייע לתופעות הלוואי – ויתכן שהם ירצו לשנות את הטיפול בסרטן בהתאם לכך.

 

 

 

 

 

 

לאילו תופעות לוואי עליי לצפות מהטיפולים בסרטן שלי?

תופעות לוואי תלויות בסוג הטיפול המסוים שאת מקבלת – ויכולות להשתנות בין תרופה לתרופה. בנוסף, כל אחת מגיבה לטיפול אחרת, כך שיתכן שלא יהיו לך אותן תופעות לוואי כמו למישהי אחרת, שמקבלת את אותן התרופות.

ספרי תמיד לרופא שלך ולצוות המטפל על כל תופעות הלוואי שיש לך, כדי שיוכלו לקבוע האם הן נגרמות כתוצאה מהטיפול או כתוצאה מהסרטן עצמו, ולמצוא דרכים לעזור לך.

 

אם תופעות הלוואי של הטיפול שלך הן בלתי נסבלות מבחינתך, אנא התייעצי מיידית עם הרופא שלך. יתכן שאפשר יהיה לשנות את מינון הטיפול או למצוא טיפול חלופי שלא יגרום לך את אותה תופעת לוואי

 

תופעות נפוצות*

*היות שמדובר במגוון רחב של טיפולים ותרופות, קראי את העלון לצרכן של כל אחת מהן, ופני לרופא/ה המטפל/ת בך. על הטיפולים הכימותרפיים תוכלי לקבל הסבר מהצוות המטפל בך.


סרטן אין פירושו תמיד שיהיו לך כאבים, אבל אם יש לך – חשוב שתיידעי את הצוות המטפל בך. הם יוכלו לתת לך תרופות שיעזרו, ולהמליץ על שיטות להקלת הכאב.

יתכן שיעזור לך לנהל רישום של תדירות הכאבים וחומרתם, במידה שהם מחמירים בלילה או כשאת עושה דברים מסוימים. להקלה יעילה של הכאבים תהיה השפעה רבה על שיפור ההרגשה שלך. היא תוכל לסייע בהפחתת תשישות, חרדה ודיכאון, ולשפר את שנת הלילה שלך ואת תחושתך הכללית. אם את זקוקה לתרופות חזקות נגד כאב כמו ממשפחת האופיאטים למשל ואם את חוששת מהתמכרות - דברי עם הרופא/ה שלך.

מה לומר לרופא שלך?

באיזה אופן את מרגישה כאב?

היכן בדיוק הופיע הכאב?

כמה זמן נמשך הכאב?

מה משכך את הכאב, או מחמיר אותו?

כיצד הכאב משנה את חיי היום-יום שלך?

מתי הוא מופיע?

כאב כתוצאה מסרטן מטופל בדרך כלל בעזרת תרופות ובעזרת טיפולים משלימים. טיפולים כמו דיקור סיני, עיסוי וטכניקות להירגעות עשויים לסייע לך לשלוט בכאב שלך. גם פעילות גופנית יכולה לעזור.

תשישות
תשישות היא הרבה יותר מעייפות: פירושה להרגיש נטולת-כוחות לחלוטין.

היא עשויה להיות קשורה להשפעת הסרטן עצמו על הגוף, או להיות תופעת לוואי של הטיפול. היא עלולה להיות קשורה גם לשינויים בדפוסי השינה שלך, ולהתגברות רמות של מתח וחרדה.

טיפים להתמודדות עם תשישות:

 

 

אכלי באופן סדיר, ואכלי מזונות בריאים

עשי פעילות גופנית מתונה באופן סדיר - אפילו הליכה באוויר פתוח יכולה לעזור

תכנני את היום שלך ועשי רק את מה שהכי חשוב לך

נמנמי מדי פעם

קחי הפסקות קצרות

נסי לא להרגיש אשמה אם עלייך לבטל תכניות - זכרי שזו לא אשמתך אם את עיפה מדי

בקשי עזרה מחברים ומבי משפחה

דווחי לרופא/צוות המטפל שלך - הם ינסו לתת לך תרופה שעשוייה לעזור במצבי תשישות

 

בחילות והקאות
בחילות והקאות שאינן מטופלות עלולות לגרום לך לחוש עייפות רבה, ואף לגרום לבעיות חמורות. ספרי לצוות המטפל שלך אם את חווה תסמינים (סימפטומים) כאלה. ישנן תרופות רבות שעשויות לעזור לשלוט בהם.

טיפים להפחתת בחילות והקאות:

פעילות גופנית מתונה ואוויר צח

פתחי את החלונות בבית

המנעי מזונות מתובלים שמנוניים או מתוקים

נסי לאכול מאכלים קרים ומאכלים קלים לעיכול, בטעמים מעודנים

ג’ינג’ר (זנגויל) ולימון יכולים להקל על בחילות

אכלי ארוחות בוקר קטנות, באופן סדיר

 

בעיות שינה ונדודי שינה
ישנם כמה גורמים שעלולים למנוע ממך שנת לילה טובה. כאב, מתח, תופעות לוואי של הטיפול, חרדה, דיכאון – כולם פוגמים באיכות השינה. יתכן שקשה לך להירדם, יתכן שאת מתעוררת הרבה פעמים בלילה, או קמה מוקדם מאוד בבוקר. זה עלול לפגוע בתפקוד היום-יומי שלך. דווחי לרופא שלך - ישנן תרופות שעשויות לסייע לך להתמודד עם קשיים אלה.

טיפים שיעזרו לך לישון:

נסי לשמור על דפוסי השינה הנורמליים שלך, גם אם את כל הזמן רוצה לישון

הפחיתי רעש ותאורה בחדר השינה שלך

הניחי מחברת או יומן לצד מיטתך, וכתבי בהם במידה וישנן מחשבות או דאגות שבגללן קשה לך לישון

נסי תרגילים תודעתיים, כמו מדיטציה והתמקדות. בהמשך תמצאי מידע נוסף על טכניקות אלו ואחרות כגון יוגה, עייסוי וטאי צ’י

שתי משקה חמים לפני השינה, אך המנעי ממשקאות המכילים קפאין

 

חוסר ריכוז ושינוים קוגנטיביים
אלו תופעות העלולות להיגרם כתוצאה משינויים גופניים או נפשיים. הן יכולות להיות או לא להיות – קשורות לטיפול שלך.

חשוב שתדווחי לצוות המטפל בך על כל בעיה בריכוז.

נשירת שיער
אם את מקבלת כימותרפיה, סביר להניח ששיערך ישתנה. לא כל התרופות הכימותרפיות גורמות לאבדן השיער, אבל יתכן ששיערך ייעשה דק או יבש יותר. גם טיפולים אנטי-הורמונליים עלולים לגרום לשיער להפוך דק יותר.

נשירת השיער יכולה להיות מדכדכת מאוד, ואולי כדאי לך לשקול תספורת קצרה, במידה שאת יודעת שאת עומדת לאבד את השיער. זה יעזור לך לחזור ולקבל שליטה מסוימת במצב, במקום לחכות שהשיער ינשור. עשי מה שאת מרגישה שנכון לך.

מי יכול לעזור לי בנוגע לנשירת השיער?

ישנם בתי חולים שבהם הצוות יכול לספק לך רעיונות וטיפים בנוגע לאביזרים שונים לשיער, כמו מטפחות ופאות. שאלי את האחות או את הרופא האם שירותים אלה קיימים בבית החולים שלך.

קירור הקרקפת לפני טיפולי כימותרפיה מסוימים (אם כי לא כולם), עשוי להיות דרך יעילה למניעת נשירת השיער. שאלי את הרופא שלך האם זה עשוי לעזור בטיפול שאת מקבלת, והאם קירור קרקפת הוא פעולה שמתבצעת במרפאה שבה את מטופלת.

קבוצות תמיכה מקומיות לחולות בסרטן שד, יוכלו גם הן להפנות אותך למספרות ולמעצבי שיער באזור מגוריך. קבוצות תמיכה של מטופלות יוכלו להעניק לך עצות ותמיכה בנוגע להתמודדות שלך עם שינויים במראה החיצוני שלך.