כיצד מאבחנים כאב נוירופתי?

כדי לאבחן כאב נוירופתי, הרופא או הרופאה שלכם ישאלו אתכם שאלות על הכאב שממנו אתם סובלים. הם עשויים לבקש מכם לתאר את הכאב שלכם, להסביר מתי הכאב מתרחש או האם הבחנתם בסיבות הגורמות להתפרצות הכאב (״טריגרים״). יתכן שהם ישאלו אתכם גם על מצבכם הרפואי ומחלות רקע העלולים להיות גורם סיכון לכאב נוירופתי.

בנוסף לשאלות אלה, תעברו גם בדיקה גופנית. בדיקה גופנית יכולה לזהות ירידה בתחושה, למשל לטמפרטורה או לדקירות סיכה עדינות. אם במהלך הבדיקה הגופנית עולה חשד לבעיה עצבית (נוירופתיה), יתכן שתישלחו לבדיקת הולכה עצבית, למשל אלקטרומיוגרפיה EMG (electromyography), הבודקת את הפעילות החשמלית בשרירים ובעצבים. בדיקה זו מסייעת לקבוע מהי מידת הנזק העצבי, ולפעמים עשויה לתת רמזים נוספים מה גורם לנוירופתיה. 

בדיקות דם מסייעות לגלות האם חסרים לכם ויטמינים מסוימים או אם יש בעיות אחרות שעשויות לתרום או לגרום לנוירופתיה. במקרים מסויימים, בדיקות דימות מסוג MRI או CT יסייעו לזהות את הגורם לנוירופתיה.

מ-1 עד 10 – כמה כואב לכם? היכולת שלכם לתאר כאב כרוני בפני הרופא.ה שלכם היא אחת הדרכים החשובות ביותר שבאמצעותן תוכלו לקבל את הטיפול המתאים לכם.