מילון מונחים

אטופיק דרמטיטיס - Atopic Dermatitis (Enzyme)
דלקת עור אטופית (בלועזית: אטופיק דרמטיטיס) היא אחת מדלקות העור הכרוניות (המתמשכות) הנפוצות ביותר. הביטוי "אטופיק" מתייחס למשפחה של מחלות שמתרחשות על רקע פעילות של מערכת החיסון כנגד אלרגנים, כגון נזלת אלרגית (קדחת השחת), אסתמה, אטופיק דרמטיטיס ועוד. הביטוי "דרמטיטיס" מתייחס לדלקת בעור (אקזמה) שמתבטאת באדמומיות, שלפוחית, נפיחות ותחושת גרד.


אקזמה – Eczema
אקזמה היא דלקת של העור. אטופיק דרמטיטיס היא סוג של אקזמה.


אסתמה של העור – Skin Asthma
אסתמה של העור הוא ביטוי בעברית לאטופיק דרמטיטיס.


דלקת עור אטופית – Atopic Dermatitis
תרגום בעברית של השם הלועזי: אטופיק דרמטיטיס.


התלקחות – Flare
התפרצות או התלקחות היא מונח רפואי המתאר החמרה או הקצנה של התסמינים. כלומר לאחר תקופה של תסמינים קלים או של היעדר תסמינים, מופיעים תסמינים חמורים יותר.


תרופות אנטי-היסטמיניות – Antihistamines
קבוצה של תרופות שחוסמות את פעילות החומר "היסטמין", המיוצר בגוף באופן טבעי ולו תפקיד בתגובת הגוף לאלרגנים. תרופות אנטי-היסטמיניות משמשות לטיפול באלרגיות שונות וחלקן גם מרגיעות ומשרות שינה. לעיתים תרופות מסוג זה משולבות בטיפול בדלקת עור אטופית.


תרופות סטרואידיות – Corticosteroid
תרופות נוגדות דלקת הניתנות במרשם רופא. תרופות אלה זמינות כמשחה או כקרם למריחה מקומית על העור אך קיימות גם בתצורת כדור. הסטרואידים למריחה קיימים בעוצמות שונות ומשמשים להפחתת הדלקת העורית בטיפול באטופיק דרמטיטיס. עוצמת הטיפול נקבעת לפי שיקול דעתו של הרופא.


פוטותרפיה – Light therapy או Phototherapy
טיפול שמתבסס על חשיפת העור לקרינת שמש טבעית, בצורה מבוקרת, או בחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה מלאכותית.


תרופות המעכבות פוספודיאסטרז 4 (PDE4 Inhibitor)
תרופות המעכבות את פעילות האנזים פוספודיאסטרז 4 (Phosphodiesterase 4). האנזים פוספודיאסטרז 4 (PDE4) הוא בעל תפקיד בוויסות תהליכי דלקת בגוף. בקרב חולי אטופיק דרמטיטיס נמצאה פעילות מוגברת של אנזים זה. הפחתת פעילות האנזים מעכבת הפרשת חומרים מעודדי דלקת והוכחה כיעילה בטיפול באטופיק דרמטיטיס.


טריגרים (Triggers)
טריגרים הם גורמים נפוצים העלולים לגרום להתלקחות. טריגרים אפשריים באטופיק דרמטיטיס הם: חומרי בישום, חומרי ניקוי (דטרגנטים), מוצרים קוסמטיים, מגע וחשיפה לחול, אבק, זיעה, עשן סיגריות, חומרים כגון כלור ושמן מינרלי, סיבים סינתטיים, סיבי צמר, וכן מצבים שונים כגון טמפרטורות קיצוניות, לחות גבוהה מאוד או נמוכה מאוד.