מילון מונחים


ביופסיה (biopsy)
נטילת דגימה של רקמה מהגוף לצורך בדיקת מעבדה.


מוטציה (mutation)
שינוי בחומר הגנטי של תא. מוטציה יכולה להתפתח בטעות, בתהליך הטבעי שבו תא משוכפל, או כתוצאה מחשיפה לחומרים שונים. מוטציה בתאי הביצית או הזרע, עלולה לגרום לכך שגם בתאים של הצאצא התאים נושאים את המוטציה, שלעיתים קרובות גורמת לתפקוד לקוי כלשהו.


מערכת העצבים (nervous system)
מערכת העצבים היא רשת מורכבת המאפשרת לנו לחשוב, להבין שפות, ללמוד, לזכור, להרגיש, ליצור קשר עם הסביבה שלנו, ואת כל יכולות התפקוד והחישה שלנו. עצבים תחושתיים מאתרים גירויים סביבתיים, ומגיבים לאותם גירויים, ועצבים מוטוריים מאפשרים לנו לשלוט בשלד שלנו, בלב ובשרירים, ובהפרשות מהבלוטות השונות.


מערכת העצבים המרכזית (central nervous system)
מורכבת מהמוח ומחוט השדרה. המוח וחוט השדרה משמשים כמעין מרכז עיבוד מידע של כל מערכת העצבים. הם שולטים על הפעולות השונות שהגוף עושה.


מערכת העצבים ההיקפית (peripheral nervous system)
רשת עצבים שמעבירים מידע מהמוח וחוט השדרה לכל חלקי הגוף, ובחזרה. למשל, בזכות העצבים אתם יכולים לדעת אם הרמתם משהו שהוא חם מדי או אם רגליכם או ידיכם קרות מדי. אם יש נזק למערכת העצבים ההיקפית, המידע שמועבר דרכה לא מועבר כראוי. במערכת העצבים ההיקפית יש תאים תחושתיים, תאים מוטוריים ותאים אוטונומיים.


נוירופתיה (Neuropathy)
מחלה של מערכת העצבים ההיקפית. היא יכולה להיות תורשתית או להתפתח במהלך החיים, לערב את העצבים התחושתיים, התנועתיים או האוטונומיים, להשפיע על עצב אחד, מספר עצבים או על כולם. קצב התפתחות הנוירופתיה יכול להיות איטי או מהיר. נוירופתיה יכולה לגרום לתסמינים רבים ומגוונים, מכאב, אובדן תחושה, חולשה או שיתוק, ועד פגיעה בתפקודים שונים של הגוף.


עמילואיד (Amyloid)
חלבון שנוצר כשחלבונים מסויימים נפגמים בעקבות מחלה או מוטציה גנטית.


עמילואידוזיס (Amyloidosis)
מחלה המאופיינת במשקעי עמילואיד ברקמות ואיברים בגוף. משקעים אלה פוגעים בתפקוד התקין של האיברים הפגועים.


תאי עצב תחושתיים/סנסוריים (sensory nerves)
תאי עצב המעבירים אותות של תחושה, ומאפשרים לכם לחוש דברים, למשל חום, קור וכאב.


תאי עצב תנועתיים/מוטוריים (motor nerves)
תאי עצב המחוברים לשרירים. דחפים חשמליים שעוברים בתאי עצב מוטוריים מגרים את תנועת השרירים.


תאי עצב אוטונומיים (autonomic nerves)
תאי עצב המעבירים מידע לאיברים ולבלוטות השונות בגוף. הם מסייעים לשלוט על חלק מתפקודי הגוף שאינם מבוצעים מתוך פעולה מודעת, לדוגמה, פעימות לב קבועות, נשימה, תנועתיות מעיים, הזעה ושליטה על לחץ הדם.