מילון מונחים

אוסטומיה (Ostomy)
ניתוח שמטרתו לייצר פתח (הנקרא סטומה) מאזור בתוך הגוף החוצה. ניתוח זה מטפל במחלות מסויימות במערכת העיכול ובמערכת בשתן. הסטומה יכולה להיות זמנית, כשאיבר צריך זמן להחלים, או קבועה, כשיש צורך להסיר את האיבר, כגון מעי דק, מעי גס, רקטום או שלפוחית השתן. כשהאוסטומיה נעשית במערכת העיכול, הסטומה יכולה להיות ממוקמת במעי הדק (אילאוסטומיה) או במעי הגס (קולוסטומיה).


אנמיה (Anemia)
במצב של אנמיה, כדוריות הדם האדומות אינן נושאות מספיק חמצן לחלקי הגוף. הגורם השכיח ביותר של אנמיה הוא מחסור בברזל. הגוף זקוק לברזל על מנת לייצר המוגלובין. לאנמיה יכולות להיות שלוש סיבות עיקריות: איבוד דם, ייצור מופחת של כדוריות דם אדומות, ורמה גבוהה של הרס כדוריות דם אדומות.


בדיקת קלפרוטקטין בצואה (Faecal calprotectin)
קלפרוטקטין הוא חלבון המופרש מתאים דלקתיים. חלבון זה משמש כמרקר (סמן) לדלקת במעיים, והוא מופרש בצואה. בדיקת קלפרוטקטין בצואה יכולה לשמש באבחון מחלות מעי דלקתיות, היא מסייעת לזהות האם ישנה התלקחות של המחלה, והיא יכולה לנבא תגובה לטיפול והאם צפויה התלקחות.


ביופסיה (Biopsy)
בדיקה אבחנתית שבמהלכה נוטלים דגימה של תאים או רקמה לבדיקה תחת מיקרוסקופ.


המוגלובין (Hemoglobin)
חלבון עשיר בברזל הנותן לדם את צבעו האדום. הוא נושא חמצן מהריאות לשאר חלקי הגוף.


המטוקריט (Hematocrit)
אחד מהמדדים הנבדקים בספירת דם. מדד זה מסמן איזה כמות של הדם מורכבת מכדוריות דם אדומות.


טחורים (Haemorrhoids, Piles)
ורידים נפוחים ומודלקים. ישנם טחורים חיצוניים, המתפתחים מתחת לעור סביב פי הטבעת, וישנם טחורים פנימיים המתפתחים בדופן פי הטבעת וחלקו התחתון של הרקטום.


כיב (Ulcer)
כיב הוא פצע בדופן המעי. כיב במעי הגס נגרם כאשר רירית המעי הגס נפגעת ורקמת המעי חשופה.


מחלת קרוהן (Crohn’s disease)
מחלת מעי דלקתית כרונית הגורמת לדלקת במערכת העיכול. היא יכולה לפגוע בכל חלק של מערכת העיכול, מהפה ועד פי הטבעת, אך היא לרוב פוגעת במעי הדק ובחלקו הראשון של המעי הגס.


סיגמוידוסקופיה (Sigmoidoscopy)
בדיקה המיועדת לבדיקת הרקטום והסיגמויד - חלקו הסופי של המעי הגס. בבדיקה משתמשים בצינור אופטי גמיש (אנדוסקופ), שבקצהו ישנה מצלמה ותאורה המאירה את פנים המעיים. באמצעות צינור זה ניתן גם לבצע ביופסיה.


ספירת דם (Complete blood count – CBC)
בדיקת דם המודדת תכונות וערכים שונים בדם, כולל: כדוריות דם אדומות ולבנות, טסיות דם, המוגלובין והמטוקריט.


פוליפ (Polyp)
פוליפ הוא רקמה עודפת הגדלה בתוך הגוף. מרבית הפוליפים אינם מסוכנים, אך ישנם פוליפים העלולים להפוך לגידול סרטני. ניתן להסיר פוליפים במהלך קולונוסקופיה.


פיסטולה (Fistula)
חיבור לא תקין בין שני חלקי גוף, למשל איבר או כלי דם. פיסטולות הן לרוב תוצאה של פציעה או ניתוח. גם זיהום או דלקת יכולים יכולים לגרום לפיסטולה.


קולונוסקופיה (Colonoscopy)
בדיקה המשתמשת בצינור ארוך, גמיש וצר, שבקצהו ישנה מצלמה ותאורה. באמצעות צינור זה ניתן להסתכל אל תוך הרקטום ולכל אורך המעי הגס.


קולונוסקופיה וירטואלית (Virtual colonoscopy)
הבדיקה מבוצעת באמצעות קרני רנטגן וטכנולוגיה ממוחשבת המייצרת תמונות של המעי הגס. קולונוסקופיה וירטואלית יכולה להראות כיבים, פוליפים וגידולים סרטניים. בדיקה זו אינה פולשנית ואינה מצריכה אלחוש.


CRP (C-reactive protein)
חלבון זה מיוצר בכבד והוא נשלח לזרם הדם כתגובה לדלקת. חלבון זה בבדיקות דם משמש למעקב או לאיתור מצבים שונים הגורמים לדלקת.