תשובות לשאלות נפוצות

מהי מחלת מעי דלקתית?

המונח מחלת מעי דלקתית (Inflammatory bowel disease – IBD) מתייחס לשתי מחלות: קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן.
מחלות אלה מאופיינות בדלקת כרונית במערכת העיכול. דלקת מתמשכת יכולה להרוס את מערכת העיכול. לא ידוע מהי הסיבה המדויקת להתפתחות מחלת מעי דלקתית, אך המחלה היא תוצאה של מערכת חיסון פגומה. מערכת חיסון המתפקדת כראוי תוקפת אורגניזמים זרים בלבד, כמו נגיפים וחיידקים, וכך מגנה על הגוף. במחלת מעי דלקתית, מערכת החיסון מגיבה באופן שגוי לגורמים סביבתיים שונים (טריגרים), מה שגורם לדלקת במערכת העיכול. ישנה סברה כי קיים מרכיב גנטי למחלה.


מהי קוליטיס כיבית?

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית כרונית הגורמת לדלקת (נפיחות וגירוי) ולכיבים בדופן הפנימי של המעי הגס (רירית המעי הגס). המחלה לרוב מתחילה בהדרגה ומחמירה עם הזמן. התסמינים השכיחים הם שלשול דמי או מוגלתי, וכאבי בטן, שיכולים להיות קלים עד חמורים. מרבית האנשים חווים תקופות של רמיסיה שבהן התסמינים נעלמים. תקופות אלה עשויות להימשך שבועות עד שנים.


מהו הפירוש של קוליטיס כיבית?

פירוש המילה ״קוליטיס״ הוא דלקת במעי הגס. משמעות המילה כיבית היא שכיבים נוטים להתפתח, בדרך כלל באזורי דלקת.


מתי כדאי לפנות לרופא.ה?

אם יש לכם תסמינים של קוליטיס כיבית ולא אובחנתם עדיין, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי. ניתן לפנות לרופא.ת המשפחה או לגסטרואנטרולוג.ית (רופא.ה המתמחה במחלות בדרכי העיכול). אם קוליטיס כיבית כבר אובחנה אצלכם, ואתם חושבים שיש לכם התלקחות חמורה, צרו קשר עם הרופא.ה המטפל.ת.


האם אנשים עם קוליטיס כיבית צריכים לשנות תזונה?

חוקרים לא מצאו עדויות לכך שלתזונה יש תפקיד בגרימת תסמינים של קוליטיס כיבית. לרוב חולי קוליטיס כיבית אינם נדרשים לדיאטה מיוחדת ומומלץ לצרוך מזון בריא ומאוזן. במקרה של קוליטיס כיבית הממוקמת ברקטום בלבד (פרוקטיטיס), מומלץ לצרוך מזון עתיר בסיבים כדי לסייע במניעת עצירות. להמלצות תזונה נרחבות יש להתייעץ עם תזונאי.ת או עם הרופא.ה המטפל.ת.


האם ילדים יכולים לחלות בקוליטיס כיבית?

קוליטיס כיבית מתפתחת בדרך כלל סביב העשור השני או השלישי, אולם היא יכולה להתפתח בכל גיל. קוליטיס כיבית אינה שכיחה בקרב ילדים מתחת לגיל 10.


האם קוליטיס כיבית יכולה להסתבך?

התלקחות חמורה מאוד אינה מצב שכיח. בהתלקחות כזו כל המעי הגס, והרקטום, מודלקים, מורחבים ומתמלאים בכיבים. במצב זה עלול להתפתח נקב במעי או דימום חמור.


האם קוליטיס כיבית יכולה לגרום לסרטן במעי הגס?

אנשים החיים עם קוליטיס כיבית נמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן במעי הגס אם הם חולים במשך מספר שנים. הסיכון גבוה יותר כאשר ישנן התלקחויות בתדירות גבוהה, המשפיעות על חלק גדול של המעי הגס. לדוגמה, כ-1 מתוך 10 אנשים שיש להם קוליטיס כיבית במשך 20 שנים, הפוגעת בחלק גדול של המעי הגס, יפתחו סרטן. בשל סיכון זה, חשוב להקפיד על ביצוע בדיקת קולונוסקופיה באופן קבוע, בהתאם להנחיות הרופא.ה שלכם.


האם נער או נערה החולים בקוליטיס כיבית יכולים להתגייס לצבא?

בני נוער המאובחנים בקוליטיס כיבית מסווגים כבעלי פרופיל 21 בצבא, ולכן הם מקבלים פטור משירות צבאי. עם זאת, לרוב הם יכולים להתנדב לשירות צבאי הנמשך שנתיים. לפרטים נוספים, ניתן לפנות לעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, למיט״ב – הגוף האחראי על גיוס, מיון ושיבוץ לצה״ל.