תשובות לשאלות נפוצות

מהו כאב עצבי?
כאב נוירופתי, או כאב עצבי, לרוב מתואר ככאב חד, דוקר, שורף, או מעקצץ, או ככזה המדמה התחשמלות. כאב עצבי נגרם בעקבות בעיה באחד מהעצבים או יותר. התפקוד של העצבים נפגע וכתוצאה מכך משתבשת העברת אותות הכאב למוח.


מהם התסמינים של כאב נוירופתי?
כאב נוירופתי מתבטא לרוב ככאב שורף, דוקר, מקרין או תחושה המזכירה התחשמלות. הכאב לרוב מחמיר בלילה.


איך מאבחנים כאב נוירופתי?
אבחון כאב נוירופתי מתבסס על המידע שאתם נותנים לגבי הכאב שממנו אתם סובלים ועל בדיקה גופנית. בבדיקה הגופנית ניתן לגרות את כפות הרגליים בצורה כלשהי (למשל דקירת סיכה) ולזהות האם אתם סובלים מבעיה תחושתית כלשהי בקצות הרגליים. במקרים מסוימים תשלחו לבדיקת הולכה עצבית (הבודקת את הפעילות החשמלית בעצבים) ולבדיקת דם לאיתור חסרים או סיבות אחרות שיכולות לגרום לנוירופתיה.


איך מטפלים בכאב נוירופתי?
הדבר החשוב ביותר בכאב נוירופתי הוא לנסות לטפל בגורם לכאב. קיימות תרופות וטיפולים שונים לטיפול בכאב נוירופתי, אך אין תרופה אחת יחידה שיכולה לטפל בכל סוגי הכאב הנוירופתי. דוגמאות לתרופות העשויות לסייע בהקלת הכאב כוללות: תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוגדות אפליפסיה – תרופות אלה אמנם לא פותחו במקור לטיפול בכאב עצבי, אך נמצא שהן מסייעות בהקלת הכאב, משככי כאב עוצמתיים מסוימים מקבוצת האופיאטים, משחות ועוד. ניתן גם להיעזר בטיפולים גופניים שונים, כגון פיזיותרפיה או דיקור סיני, או בטיפולים נפשיים שונים.
לחצו כאן לפירוט אודות טיפולים אלה.

לאחר אבחון של כאב נוירופתי, תוכלו לשוחח עם הרופא.ה על אפשרויות הטיפול שעומדות בפניכם.


האם יש דרכים להקלת הכאב, מלבד הטיפול שאקבל מהרופא.ה?
פעולות שונות שתוכלו לעשות בבית עשויות להקל עליכם את הכאב. לדוגמה, אמבטיה במים חמימים יכולה להגביר את זרימת הדם לרגליים, פעילות גופנית יכולה לשחרר משככי כאב טבעיים בגוף שעשויים להקל את הכאב. למידע נוסף, קראו כאן על .טיפול עצמי להקלת כאב נוירופתי.