מהו כאב נוירופתי?

כאב הוא תחושה פרטית ואישית, ולכן קשה להגדיר אותו בצורה מדויקת.
הארגון הבינלאומי לחקר הכאב (IASP) מגדיר כאב כ״חוויה חושית או רגשית לא נעימה הנובעת מנזק פוטנציאלי או ממשי ברקמות, או כזה המתואר במונחים כאלה״.
המשמעות היא למעשה שכאב הוא כל דבר שמכאיב, או עשוי להכאיב, או נשמע שהוא עשוי להכאיב או מרגיש כואב, באופן ממשי או תיאורטי.
הגדרה זו בעצם מכסה כל כאב אפשרי, מפציעת רסיס ברגל ועד כאב מאהבה נכזבת.

רופאים בדרך כלל מסווגים כאב לשני סוגים עיקריים: כאב נוסיספטי וכאב נוירופתי.
סגרתם את הדלת על האצבע שלכם? הכאב שאתם חשים הוא כאב נוסיספטי.
הפגיעה הראשונית ברקמה, במקרה זה האצבע, מייצרת דחפים עצביים העוברים אל המוח. המוח מזהה את הדחף העצבי ומייצר את תגובת הכאב. 

כאב נוירופתי, או כאב עצבי, נובע מתפקוד לקוי של עצב אחד או יותר (מצב המכונה ״נוירופתיה״).
נוירופתיה גורמת לאובדן תחושה, אולם יש אנשים שאצלם היא גורמת גם לכאב. כאב זה מכונה כאב נוירופתי.
סוג זה של כאב לרוב מתואר ככאב חד, דוקר, שורף, או מעקצץ, או כזה המדמה התחשמלות.


לפעמים כאב נוירופתי הוא חמור ולא נותן מנוח, ולפעמים הוא בא וחולף. כשכאב נוירופתי אינו חולף, הוא הופך מכאב אקוטי לכרוני. הנזק העצבי יכול להשפיע על תפקוד העצבים באזור הפציעה ובאזורים הסמוכים לו.

הפגיעה בעצבי החישה (המכונה ״נוירופתיה״) יכולה גם לגרום לתחושות כאב שונות:

  • אָלֹודִינְיָה (Allodynia) –אנשים עם אלודיניה רגישים מאוד למגע. דברים או פעולות שבדרך כלל אינם גורמים לכאב (למשל הברשת השיער או אפילו מגע עם סדין כותנה) יכולים לגרום לכאב עוצמתי.
  • הִיפֶּראלְגֵּזְיָּה (Hyperalgesia) – לאנשים עם היפראלגזיה יש רגישות מוגברת לכאב. לדוגמה, דקירת מחט, הגורמת בדרך כלל לתחושת דקירה קלה, תגרום לכאב עוצמתי.
  • פֶּרֶסְטַזְיָה (Paresthesia) – תחושה לא נעימה או כאב (למשל נימול או תחושת התחשמלות) שיכולים להופיע גם כשדבר לא נוגע בכם ואין משהו שאמור לגרות את הכאב.