מילון מונחים

גמילה הדרגתית

זוהי תוכנית גמילה לפיה מפחיתים בהדרגה את מספר הסיגריות (או מוצר טבק אחר) שמעשנים, עד שמגיעים למטרה להגמל לחלוטין תוך מספר חודשים.

״דודא״ לסיגריה

מילת סלנג שמשמעותה חשק או דחף לעשן לסיגריה.

הפסקת עישון הדרגתית

ראו גמילה הדרגתית.

התמכרות לניקוטין
(Addiction)

התמכרות היא מצב מורכב שבו אדם משתמש בחומרים בצורה כפייתית, למרות שהם מזיקים. חשיפה מתמשכת לניקוטין יכולה לגרום להתמכרות, הגורמת לתסמיני גמילה כשלא מעשנים וקושי להתמיד בתוכנית גמילה.

חשק לעשן
(Craving)

הדחף או הצורך העז לעשן. כל דחף הוא רגעי וניתן להעבירו באמצעות הסחות דעת מתאימות.  

מוצרי טבק

כל מוצר המיוצר במלואו או בחלקו מעלי טבק, ומיועד לשימוש על ידי עישון, שאיפה, לעיסה, הרחה (״הסנפה״) או מציצה. הגדרה זו אינה כוללת תרופות המכילות ניקוטין.

ניקוטין
(Nicotine)

ניקוטין הוא חומר מסוכן ומאד ממכר. הוא גורם לעליית לחץ הדם, קצב הלב וזרימת הדם בלב, וגורם להיצרות העורקים (כלי הדם שנושאים את הדם). ניקוטין גם מקשה את דפנות העורקים, מה שעשוי בסופו של דבר לגרום להתקף לב. ניקוטין נשאר בדם במשך 6 עד 8 שעות, בהתאם לכמות שאדם מעשן. בנוסף, בדומה לחומרים ממכרים אחרים, כאשר מפסיקים לצרוך ניקוטין, עשויים להופיע תסמיני גמילה.

סיגריה אלקטרונית
(E-cigarette)

מוצרים המיועדים ליצור תחושה של עישון. סיגריות אלקטרוניות המכילות נוזל המכיל חומרי טעם וכימיקלים שונים, וחלקן מכילות גם ניקוטין. סיגריה אלקטרונית פועלת על סוללות.

עישון פסיבי/עישון כפוי
(Passive smoking)

שאיפת עשן סיגריות, סיגר או מקטרת על ידי אדם אחר שאינו מעשן מוצרים אלה. עישון פאסיבי יכול להיות על ידי שאיפת עשן שנשף אדם שמעשן או עשן היוצא מסיגריה, סיגר או מקטרת בזמן הבעירה.

פחמן חד-חמצני

מזהם אוויר גזי, חסר צבע, ריח וטעם. פחמן חד-חמצני נפלט בין היתר מכלי רכב, תנורי חימום ובישול, מפעלים המייצרים חומרי בעירה ומעשן סיגריות. אחת מדרכי החשיפה העיקריות היא כתוצאה מעישון סיגריות. שאיפת פחמן חד-חמצני מקטינה את יכולת הדם לשאת חמצן. זאת מכיוון שפחמן חד-חמצני מתיישב על ההמוגלובין (מרכיב בדם) ותופס את המקום שבו אמורות לשבת מולקולות החמצן. כתוצאה מכך הדם נושא פחות חמצן לכל איברי הגוף, כולל המוח והלב.

תחליף ניקוטין
(Nicotine replacement therapy [NRT])

תחליפי ניקוטין הינם משפחת תרופות המאפשרות לקבל ניקוטין מבלי לעשן סיגריות. קבלת ניקוטין מתחליפי ניקוטין פחות מזיקה מסיגריות מכיוון שהם אינם מכילים את החומרים המזיקים שיש בסיגריות. תחליפי ניקוטין מפחיתים את תסמיני הגמילה, וכך מסייעים להיגמל מעישון או להפחית את מספר הסיגריות שמעשנים, ללא תסמיני גמילה.

תסמיני גמילה מניקוטין
(Withdrawel symptoms)

תחושות פיסיות ונפשיות לא נעימות המתפתחות בעקבות מחסור בניקוטין, לדוגמה בזמן שמפסיקים לעשן. תסמיני גמילה יכולים לגרום לאי נוחות, לדוגמה דחף לעשן, לתחושת עצבות או עצבנות, קושי לישון ועוד. יש אנשים המתלוננים על תחושות הדומות לשפעת קלה.

תרופות מרשם לגמילה מעישון
(Pharmacotherapies)

תרופות מרשם מיועדות לסייע למעשנים להיגמל מעישון.


שאלו את הרופא שלכם כיצד הוא יכול לעזור בהתמודדות עם הדחף לעשן ותסמיני הגמילה
או התקשרו למוקד הגמילה מעישון של משרד הבריאות בטלפון 6800*