מהחדשות

מחקר חדש של מכבי שירותי בריאות מצא:

80% הצלחה בגמילה מעישון באמצעות ליווי טלפוני*, בדומה להצלחה בסדנאות קבוצתיות*

המחקר, שעקב אחר מדגם של 452 משתתפים, גילה כי שתי השיטות שהוכיחו יעילות גבוהה הן דווקא אלו שכלולות בסל הבריאות בחינם, ומאפשרות לשלב טיפול תרופתי מסובסד לכל דורש.


מדי שנה כ-20% מהמעשנים בישראל מנסים להיגמל (על פי דוח הלמ"ס 2017). רובם מנסים לעשות זאת בכוחות עצמם, על-אף שיעורי ההצלחה הנמוכים (3%-5%). אולי אם הם היו יודעים שמשרד הבריאות השיק מוקד טלפוני לגמילה מעישון 6800* שעובד במתכונת זהה לזו של קופות החולים הם היו נעזרים בו ומצליחים להיגמל.

במחקר חדש שנערך על ידי מכבי ופורסם בדו"ח שר הבריאות, עקבו אחר שיעורי הנגמלים שבחרו בשירות חינמי זה, כאשר מתוכם 170 נעזרו בתכנית הגמילה באמצעות הייעוץ הטלפוני, ו-282 בקבוצות סדנאות הגמילה. מחצית מהמשתתפים עישנו יותר מ-20 שנה וכ-79% עישנו עד 20 סיגריות ליום.

בסיום הטיפול, מעל ל-80% מקרב המסיימים את אחת משתי התכניות נגמלו מעישון, ו-50% נשארו גמולים מעישון גם לאחר שנה. מרבית המשתתפים (78%) דיווחו כי נטלו טיפול תרופתי לגמילה מעישון, במסגרת התוכנית.

נתוני ההצלחה של 2019 הושוו לנתוני היעילות של מחקר קודם שערכה מכבי בשנת 2011. ההשוואה הראתה עלייה משמעותית של 12% בשיעור הנגמלים מעישון לאחר שנה, באמצעות ייעוץ במוקד הטלפוני, זאת כאשר בסדנאות הקבוצתיות ניכרת שמירה על שיעורי הגמילה עם עליה קלה של 2% במספר הנגמלים. העלייה בביקוש לשירות הטלפוני מייצגת מגמה עכשווית של ביקוש שירותים זמינים גם מרחוק, ועתה נראה כי לתכניות ליווי טלפוני יש שיעור הצלחה דומה.

״חשוב שהציבור ידע שיש היום מגוון תכניות ליווי למבקשים להיגמל מעישון, כך שלכל אחד תותאם תכנית בהתאם להעדפותיו", מסבירה דר' ענת אנדן, רופאת משפחה במכבי שירותי בריאות וחברת ועד בחברה לגמילה מעישון. "במיוחד בתקופה רגישה זו שמחייבת ריחוק חברתי, כדאי להיעזר בשירותים שמציעים משרד הבריאות וקופות החולים ללא תשלום, כמו גם בטיפולים התרופתיים שנמצאים בסל התרופות ומסובסדים בשילוב הליווי". בנוסף הדגישה ד"ר אנדן, כי "מחקרים רבים הוכיחו שלרופא המשפחה יש השפעה רבה בהנעה לשינוי בכלל ובגמילה מעישון בפרט, ולכן במהלך השנה הוכשרו מאות רופאי משפחה לתכנית ליווי אישית במרפאת הרופא המטפל".

כל זאת בנוסף לתוכניות הדרכה וליווי במסגרת סדנאות קבוצתיות, או בליווי אישי טלפוני בקופות החולים או בעזרת מוקד גמילה מעישון של משרד הבריאות 6800*. המוקד פועל בימים א'-ה' בשעות 8:00-20:00, ללא צורך בהפניית רופא המומחים במוקד הטלפוני נותנים מענה מיידי לכל אזרחי ישראל במגוון שפות, בתוכנית ייעוץ הכוללת 6 שיחות טלפוניות חד שבועיות. המשתתפים בשיחת היעוץ מקבלים אישור במייל על השתתפותם בסדנה הטלפונית, המקנה זכאות לטיפול מסובסד (במסגרת סל הבריאות) בהתאם למדיניות הקופה.

*בקרב מסיימי תוכנית הליווי


שאלו את הרופא שלכם כיצד הוא יכול לעזור בהתמודדות עם הדחף לעשן ותסמיני הגמילה
או התקשרו למוקד הגמילה מעישון של משרד הבריאות בטלפון 6800*