שיטות לגמילה מעישון

ישנן שיטות רבות שבעזרתן אפשר להיגמל מעישון. אתם תצטרכו לבחור את השיטה המתאימה לכם ביותר.


גמילה בעזרת רופא ותוכנית תמיכה

גמילה בעזרת רופא ותוכנית תמיכה
שיטת הטיפול שמתאימה לכם תלויה בהרבה גורמים ולכן כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה כדי לברר איזו שיטה עשויה להעלות את הסיכוי שלכם להצליח בגמילה מעישון. הרופא שלכם מטפל במעשנים אחרים והוא מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלכם. כדי להגיע מוכנים לפגישה עם הרופא, הורידו את השאלון ״שאלון הכנה לקראת ייעוץ רופא״, השיבו על השאלות וקחו את השאלון לפגישה עם הרופא.


שירותי ייעוץ

שירותי ייעוץ
שירותי ייעוץ ניתנים במסגרת סל הבריאות ללא תשלום בצורות ובסגנונות שונים – ייעוץ פרטני פנים מול פנים או טלפוני או קבוצתי. שירותי הייעוץ יכולים לכלול התערבויות התנהגותיות, הסברה, מתן עצות שימושיות, עידוד ותמיכה.
כדי לקבל מידע נוסף ולברר מהי השיטה המתאימה לכם ביותר, שוחחו עם הרופא המטפל, או פנו למוקד גמילה מעישון של משרד הבריאות בטלפון 6800*.


טיפול בתחליפי ניקוטין (NRT) ללא מרשם

טיפול בתחליפי ניקוטין (NRT) ללא מרשם
תחליפי ניקוטין הם סוג של תרופה המיועדת לספק למעשנים את הניקוטין שהם רגילים לצרוך, אך בכמות נמוכה יותר, מבוקרת ובלי כל שאר הכימיקלים הרעילים שיש בסיגריה. תחליפי ניקוטין מסייעים למעשנים הנמצאים בתהליך גמילה להתמודד עם שינוי ההרגלים בלי לסבול מתסמיני גמילה פיזיים העלולים להקשות את התהליך.
תחליפי ניקוטין מגיעים במגוון צורות מתן: מדבקות, גומי לעיסה, סוכריות מציצה ועוד,
ובד"כ נלקחים למשך 8-12 שבועות, או יותר. ניתן לשלב עם טיפול התנהגותי או תכנית גמילה אחרת.


תרופות מרשם לגמילה מעישון

תרופות מרשם לגמילה מעישון
טיפול תרופתי לגמילה מעישון מיועד לסייע למעשנים בתהליך הגמילה, ניתן לשלב עם טיפול התנהגותי או תכנית גמילה אחרת. תרופות מרשם לגמילה מעישון עשויות להפחית את הדחף לעשן ואת תסמיני הגמילה. את התרופות הללו יש לקחת למשך 2-6 חודשים (בהתאם לסוג התרופה) וחשוב להקפיד על נטילה קבועה כדי להעלות את הסיכוי לטיפול מוצלח. הרופא המטפל יוכל לייעץ לכם האם תרופה מסוג זה מתאימה לכם, ולהסביר מהם היתרונות והחסרונות של תרופות אלה. למידע נוסף על הזכויות שמגיעות לכם, קראו בעמוד אילו זכויות מגיעות לי במסגרת סל הבריאות.


רפואה משלימה


רפואה משלימה
ברפואה המשלימה משתמשים בשיטות שונות לסיוע בגמילה מעישון. סוג טיפול זה ניתן במסגרת חלק מקופות החולים. התייעצו עם הרופא שלכם אילו שיטות טיפול קיימות, והאם שיטת טיפול זו עשויה להתאים לכם.


שימו לב, בכל שיטות הגמילה מעישון הסבירות להצלחה תלויה במוטיבציה שלכם וכן בגורמים אחרים כמו: תוכנית מסודרת מהרופא, תמיכה מחברים ומשפחה או ממטפל, שינוי אורח חיים, ושינוי התנהגותי שיכול לסייע לשנות הרגלים ישנים.


שאלו את הרופא שלכם כיצד הוא יכול לעזור בהתמודדות עם הדחף לעשן ותסמיני הגמילה
או התקשרו למוקד הגמילה מעישון של משרד הבריאות בטלפון 6800*