הטיפול בשלפוחית רגיזה

מטרת הטיפול בשלפוחית שתן רגיזה היא להפחית את תחושת הדחיפות, לשפר את התסמינים ואת איכות החיים.

אפשרויות הטיפול בשלפוחית שתן רגיזה כוללות: טיפול התנהגותי, טיפול תרופתי ובמקרים מסויימים טיפול פולשני.


טיפול התנהגותי
במרבית המקרים, בשלב הראשון לאחר האבחון הרופא ימליץ לשנות הרגלים שונים בחיים. שינויים אלה לרוב לא מעלימים את כל התסמינים של שלפוחית שתן רגיזה, אך הם מפחיתים אותם. שינויים אלה עשויים לכלול:

הגבלת מזון ומשקאות שעלולים להחמיר תסמינים של שלפוחית שתן רגיזה.
משקאות שונים המכילים קפאין, תה, סודה ומשקאות מוגזים אחרים או מזונות כגון פירות הדר, עגבניות, שוקולד, מזונות חריפים או המכילים ממתיקים מלאכותיים עשויים להשפיע על התסמינים. אפשר לנסות להוציא את כל אלה מהתפריט ולהחזיר אחד אחד , או בכל יום להוציא פריט אחר מהתפריט, וכך לדעת איזה מזון או משקה מחמירים את התסמינים, ואז להימנע ממנו.

יומן השתנה.
רישום של כל הפעמים שהלכתם לשירותים בימים האחרונים עשוי לסייע לכם להבחין אילו פעולות מחמירות את התסמינים. למשל, האם התסמינים מחמירים לאחר אכילה של מזון מסוים או שתיה של משקה כלשהו?

ריקון כפול (ריקון שלפוחית השתן פעמיים).
אנשים המתקשים לרוקן לגמרי את שלפוחית השתן יכולים ללכת לשירותים, להשתין, להמתין מספר שניות ואז לנסות להתרוקן שוב.

עיכוב הריקון.
גם אם מרגישים צורך עז להשתין, אפשר להתאמן בלעכב מעט את ההגעה לשירותים. בהתחלה אפשר להמתין מספר דקות בלבד, וככל שעובר הזמן להגדיל את מספר הדקות שמחכים. יתכן שבהדרגה אפשר יהיה להגיע להמתנה של שעתיים-שלוש בין השתנה להשתנה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל האם מותר לכם מבחינה בריאותית לנסות תרגול זה.

השתנה מתוזמנת.
המשמעות בתרגול זה היא שההשתנה נעשית לפי לוח זמנים. במקום ללכת בכל פעם שמתעורר צורך להשתין, משתינים בזמנים קבועים במשך היום.
ניתן לבנות לוח זמנים ביחד עם הרופא המטפל. המטרה היא למנוע את התחושה ״הדחופה״ ולהשיג שליטה.

פיזיותרפיה לרצפת האגן
ישנם תרגילים המיועדים לחיזוק שרירי רצפת האגן. ישנם תרגילים שמסייעים להרפות את שרירי שלפוחית השתן ברגעים ש״חייבים להגיע מהר לשירותים״. למשל כיווץ מהיר של השרירים והרפייתם באופן רציף. כאשר מגיע דחף פתאומי להשתין, אפשר לנסות לבצע את התרגיל במקום ללכת לשירותים. הרופא המטפל או פיזיותרפיסט (מטפל המתמקד בין היתר בשיקום וטיפול מערכות בגוף) יוכלו להדריך אתכם אילו תרגילים מומלצים לכם וכיצד לבצע אותם.

דוגמה לתרגילים לחיזוק שרירי אגן הם תרגילי קגל. תרגילי קגל מחזקים את השרירים שמחזיקים את שלפוחית השתן ושומרים עליה סגורה. תרגילים אלה יכולים להיעשות עם או בלי ביופידבק (משוב ביולוגי).

 

טיפול תרופתי
כאשר הטיפול ההתנהגותי אינו מספיק, הרופא עשוי להציע טיפול תרופתי – בשילוב עם טיפול התנהגותי או כטיפול יחיד. הטיפול התרופתי משמש להרפיית שרירי השלפוחית ולמניעת התכווצות השרירים כששלפוחית השתן אינה מלאה. ישנן תרופות המיועדות להקלת תסמינים העלולים להופיע במצב של שלפוחית שתן רגיזה, כגון הצורך להגיע מהר לשירותים (דחיפות מתן שתן), מספר רב של פעמים ביום ובלילה (תכיפות במתן שתן) ובריחת שתן המלווה בדחיפות.

עם קבלת הטיפול התרופתי, יש לוודא שאופן הנטילה ברור, שתופעות הלוואי הצפויות ודרכי ההתמודדות איתן ידועות.לשאלות שכדאי לשאול את הרופא לחצו כאן.

 

טיפול פולשני
כאשר התסמינים קשים וטיפול התנהגותי ותרופתי אינם עוזרים, אורולוג (רופא המתמחה באבחון וטיפול במערכת השתן), עשוי להציע אופציות טיפוליות אחרות, פולשניות, כגון זריקות של חומר שימנע משרירי שלפוחית השתן להתכווץ יותר מדי, או גירוי עצבי.

גירוי עצבי (נוירומודולציה) מבוסס על גירוי חשמלי של עצבים בשלפוחית השתן. בשלפוחית שתן רגיזה, האותות העצביים בין השלפוחית למוח אינם פועלים בצורה תקינה.
מטרת הגירוי החשמלי היא לנסות לשפר את האותות העצביים וכך לשפר תסמינים של שלפוחית שתן רגיזה.