מילון מונחים

אורודינמיקה
(Urodynamic tests)

בדיקה זו כוללת: בדיקה למדידת נפח ומהירות ריקון השלפוחית, בדיקת ציסטומטריה למדידת לחץ בתוך ומסביב לשלפוחית השתן.

בדיקת שתן כללית
(Urine test, Urinalysis)

בדיקה זו נעשית על ידי נטילה של דגימת שתן לתוך כוסית המיועדת לכך. בבדיקה זו ניתן לזהות רכיבים שונים, כגון חלבונים, סוכר, תאי דם לבנים ואדומים, ותרכובות כימיות שונות שיכולות להצביע על מצבים שונים הקשורים למערכת השתן.

בדיקה של רצפת האגן
(Pelvic exam)

בדיקה גופנית של האיברים הפנימיים הנשיים, המיועדת לבדוק גודל וצורה של האיברים.

ביופידבק

טכניקה המסייעת למטופל.ת ללמוד כיצד לשנות תפקודים מסוימים על ידי הרפיה, לדוגמה כיצד לשלוט ולהרפות את השרירים במצב של דחיפות שתן. הבדיקה נעשית על ידי הצמדת אלקטרודות במקומות שונים בגוף, המיועדים למדוד תפקודים שונים בגוף, כגון לחץ דם, גלי מוח, נשימה, קצב לב, מתח שרירים ועוד. התוצאות מוקרנות על גבי מסך.

בריחת שתן
( UI, Urinary incontinence)

חוסר יכולת לשלוט בשלפוחית השתן. פעמים רבות, בריחת שתן קשורה לשלפוחית שתן רגיזה, אך היא יכולה להיות קשורה גם לדלקת בשלפוחית השתן, או לבעיות נוירולוגיות שונות, כגון טרשת נפוצה או פציעות בחוט השדרה. בריחת שתן נפוצה יותר בגיל המבוגר.

גירוי עצבי
PTNS (Percutaneous Tibial Nerve Stimulation)

טיפול המיועד לשלפוחית שתן רגיזה, שבמהלכו נשלחים דחפים חשמליים ממכשיר חיצוני מחוץ לגוף אל העצב שליד הקרסול ולעצבים אחרים בעמוד השדרה השולטים בשלפוחית השתן.

דחיפות במתן שתן
(Urgent urination)

צורך עז ופתאומי להשתין. התחושה ש״חייבים להגיע מהר לשירותים״ גורמת לאי נוחות בשלפוחית השתן.

דליפת שתן
(Urinary incontinence)

ראו בריחת שתן.

המטוריה

דם בשתן. דם בשתן יכול להגיע מהכליות, המייצרות את השתן. הוא גם יכול להגיע מצינוריות השתן, שלפוחית השתן או מהשופכה. סיבות שונות היכולות לגרום לדם בשתן, ביניהן: זיהומים בדרכי השתן או בכליות, אבנים בכליות או בשלפוחית השתן, מחלות שונות ועוד.

השתנה לילית
(נוקטוריה Nocturia)

בדרך כלל, הגוף מייצר פחות שתן במהלך הלילה. דבר זה מאפשר לאנשים לישון 6 עד 8 שעות ברציפות בלי שיהיה להם צורך להשתין. הקימה בלילה להשתין יכולה להיות קשורה לבעיות שינה או למצבים בריאותיים שונים.

טיפול התנהגותי בשלפוחית השתן
(Behavioral therapy for OAB)

טיפול זה כולל שינויים באורח החיים, תרגול שלפוחית השתן ושרירי רצפת האגן.

נוירומודולציה/קיצוב סקרלי
(Sacral neuromodulation)

טיפול אפשרי בשלפוחית שתן רגיזה המבוסס על השתלת מכשיר קטן מתחת לעור השולח גירוי מתמיד של העצבים הנמצאים בבסיס עמוד השדרה.

יומן השתנה
(Bladder diary)

יומן השתנה הוא מעקב אישי אחר היבטים שונים הקשורים להשתנה. את היומן ממלא.ת המטופל.ת במשך מספר ימים ושם מתועד המידע: כמה ומתי שותים נוזלים, מתי וכמה משתינים, והאם יש דליפת שתן.
להורדת יומן השתנה, לחצו כאן

סוגר
(Sphincter)

שריר טבעתי הנמצא סביב פתח או מעבר בגוף. שריר הסוגר יכול לכווץ או לסגור מעברים בגוף. סוגרים נמצאים במקומות שונים בגוף. הסוגר של השופכה שולט ברצון להשתין.

ערמונית/פרוסטטה
(Prostate)

הערמונית היא בלוטה המצויה בגברים. היא מסייעת לייצר את נוזל הזרע. הערמונית נמצאת סביב הצינור המוביל שתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף.

צינורית שתן
(Ureter)

צינורית המובילה שתן מהכליות לשלפוחית השתן. בדרך כלל, מכל כליה יוצאת צינורית שתן אחת.

ציסטומטרוגרם
(Cystometric study)

בדיקה המודדת את כמות הנוזל בשלפוחית השתן ברגע שמרגישים צורך להשתין, כשחשים מלאות, וכאשר שלפוחית השתן מלאה לחלוטין. הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת קתטר (צינורית דקה וגמישה) הממוקמת בעדינות בשלפוחית. מכשיר המודד את הלחץ בשלפוחית מוצמד לקתטר, והוא זה המודד את כמות הנוזל בשלפוחית השתן.

ציסטוסקופיה
(Cystoscopy)

הליך שנועד לאבחן, לנתר ולטפל במצבים המשפיעים על שלפוחית השתן וצינורית השתן. הבדיקה נעשית באמצעות החדרת צינורית דקה וחלולה עם עדשת מצלמה אל תוך השלפוחית השתן.

קתטר/צנתר
(Catheter)

צינורית המוחדרת לשלפוחית כדי לאסוף שתן משלפוחית השתן.

שופכה
(Urethra)

צינור דק הנושא את השתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף. השופכה מוחזקת על ידי שריר הסוגר, שריר המסייע לשמור על השתן בשלפוחית עד שאפשר להתרוקן.

שלפוחית השתן

איבר חלול, הממוקם בחלק התחתון של הבטן, המאחסן את השתן.

שלפוחית שתן רגיזה
(Overactive bladder)

מצב שבו שלפוחית השתן סוחטת את השתן החוצה בזמן הלא נכון. שלפוחית שתן רגיזה יכולה לגרום להשתנות מרובות (יותר מ-8 פעמים ביום), לדחף פתאומי ועז להשתין מיד, לדליפת שתן שמגיעה לאחר דחף עז להשתין או לחוסר יכולת לשלוט בשלפוחית השתן.

שריר הדטרוסור/גוף השלפוחית
(Detrusor)

דופנות שלפוחית השתן בנויות בעיקר משריר הדטרוסור, המאפשר לשלפוחית להתכווץ כדי לשחרר שתן ולהרפות כדי להחזיק שתן. בעיה בשריר הדטרוסור יכולה להוביל לאצירת שתן או לבריחת שתן או לשניהם.

תכיפות במתן שתן
(Frequent urination)

השתנה בתדירות גבוהה מהרגיל.

תרגילי קיגל
(Kegel exercises)

תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן. אלו הם השרירים המחזיקים את שלפוחית השתן ומונעים דליפת שתן.

אגוניסטים לקולטנים מסוג בטא-3
(Beta-3 agonists)

תרופות המשמשות בטיפול בשלפוחית שתן רגיזה. תרופות אלה מסייעות להרפיית שריר השלפוחית.

תרופות אנטימוסקריניות
(Antimuscarinics)

קבוצות תרופות הנקראת גם אנטיכולינרגיות. תרופות מקבוצה זו מרפות את שריר השלפוחית וכך מגדילות את קיבולת השלפוחית.