כיצד מטפלים בדלקת מפרקים שגרונית?

אפשרויות הטיפול בדלקת מפרקים שגרונית ממשיכות להשתפר ונותנות לאנשים את האפשרות להקל את התסמינים ולשפר את איכות החיים.

מטרת הטיפול בדלקת מפרקים שגרונית היא לשלוט בתסמינים, למזער את הנזק למפרקים ולשפר את איכות החיים. הראומטולוג.ית שלכם עשוי.ה להמליץ על שילוב של טיפולים, ואלה עשויים להשתנות בהתאם לתסמינים שמהם אתם סובלים ולחומרת המחלה.


טיפול תרופתי
תרופות רבות מיועדות להפחתת הדלקת והכאב, ולהאטת או עצירת הנזק למפרקים.

  התרופות כוללות:
 • תרופות נוגדות דלקת להקלת הכאב ולהפחתת הדלקת.
 • קורטיקוסטרואידים היכולים לסייע בהפחתת הדלקת, בהקלה בכאב ובהאטת הנזק למפרקים. תרופות אלה ניתנות בדרך כלל לטווח קצר בלבד. קבוצת תרופות זו יכולה להינתן דרך הפה, בזריקות, בעירוי, או בהזרקה ישירות למפרק.
 • תרופות משנות מהלך מחלה (Disease-modifying antirheumatic drugs – DMARDs) המסייעות להאט או לשנות את התקדמות המחלה. תרופות אלה יכולות להינתן דרך הפה או בזריקות.
  תרופות קו שני (שניתנות לאחר מיצוי DMARDs):
 • מעכבי JAK - מעכבים פעילות של חלבונים מסוימים המעורבים בתהליכי הדלקת, ועשויים להפחית סימנים ותסמינים של דלקת מפרקים שגרונית, ולשפר את התפקוד הפיזי. תרופות אלה ניתנות בכדורים (מתן דרך הפה).
 • תרופות ביולוגיות המיועדות להקל תסמינים של דלקת מפרקים שגרונית ולהפחית את ההשפעה ההרסנית של המחלה על המפרקים. תרופות אלה מחקות חומרים המיוצרים בגוף, לדוגמה נוגדנים. בשונה ממרבית התרופות, המיוצרות בתהליכים כימיים, תרופה ביולוגית מיוצרת על ידי חומרים חיים, כגון תאי דם לבנים המשובטים במעבדה. תרופות ביולוגיות ניתנות בהזרקה תת-עורית או בהזלפה לתוך הוריד (עירוי).


ניתוח
אם אתם סובלים מנזק קבוע או כאב המגביל את יכולתכם לבצע פעולות יומיומיות, יתכן שיומלץ לכם לעבור ניתוח. לפני המלצה לניתוח, הרופא או הרופאה שלכם יקחו בחשבון את בריאותכם הכללית, את מצב המפרק או הגיד הפגוע, ויעריכו את הסיכון אל מול התועלת שיש בניתוח.


טיפול מתמשך ומעקב קבוע
על ידי מעקב קבוע, הראומטולוג או הראומטולוגית שלכם יוכלו לעקוב אחר התקדמות המחלה, לדעת האם הטיפול שאתם מקבלים מתאים לכם, לשוחח עמכם על תופעות לוואי של התרופות ולשנות את הטיפול לפי הצורך. המעקב עשוי לכלול בדיקות תקופתיות (לדוגמה בדיקת דם ושתן, צילום רנטגן).


מה עוד ניתן לעשות על מנת למזער מוגבלות
לאורך זמן, אם לא ייעשה שימוש במפרקים, השרירים סביב המפרקים ייחלשו.

 • מומלץ לנסות ולהישאר פעילים ככל שניתן. פעילות גופנית קבועה עשויה לסייע להפחית את הכאב ולשפר את תפקוד המפרקים.
 • שחייה היא דרך טובה להפעיל שרירים רבים מבלי ליצור עומס על המפרקים.
 • פיזיותרפיסט.ית יכול.ה לייעץ לכם אילו תרגילים יכולים לסייע לכם לשמור על תנועתיות וחוזק השרירים סביב המפרקים, והאם ישנם עזרים היכולים לסייע למפרקים לנוח בעת הצורך.