מילון מונחים

אחוזון גובה (Height percentile) - מייצג איזה אחוז מהילדים בני אותו גיל נמצאים בגובה ממוצע. לדוגמה: אם ילד נמצא באחוזון גובה 25%, המשמעות היא ש-25% מהילדים בגילו נמצאים מתחת לגובהו ו-75% מעל גובהו.


הורמון (Hormone) - חומר שמפריש הגוף, ותפקידו לווסת פעולות שונות בגוף.


הורמון גדילה (Growth hormone) - הורמון שתפקידו לגרות את הגדילה של כל רקמות הגוף, כולל העצמות. הורמון גדילה נקרא גם סומטוטרופין (Somatotropin).


הערכת גיל עצמות (Bone age) - פוטנציאל הגדילה של אדם תלוי ביכולת של העצמות להתארך. אחד המדדים שבאמצעותם ניתן לאתר הפרעת גדילה הוא גיל העצמות. גיל העצמות נקבע על ידי צילום רנטגן של שורש כף היד (בדרך כלל יד שמאל) והשוואת הצילום לצילומים באטלס, מאגר מיוחד שבו מרוכזים צילומי כפות ידיים של ילדים בגילים שונים.

הפרעה בקצב גדילה - אם קצב הגדילה השנתי של ילד הוא איטי או מהיר יותר מהקצב הצפוי לגילו, למינו ולאחוזון הגובה שלו, ישנה הפרעה בקצב גדילה.


עקומת גדילה (Growth chart) - עקומת גדילה היא גרף שמתאר טווחים של משקל, גובה ומסת גוף בקרב ילדים ובני נוער, לפי מין וגיל. הטווח התקין של גובה ומשקל בגילאים שונים, בבנות ובבנים, הוא רחב. כדי להעריך אם מדדי המשקל והגובה של ילד תקינים משווים אותם למדדים בעקומות גדילה. יש עקומות גדילה לבנים ועקומות גדילה לבנות.


קומה נמוכה (Short stature) - כשילד נמוך משמעותית מהממוצע. ילד הנמצא מתחת לאחוזון גובה 10 בעקומת הגדילה מוגדר כבעל קומה נמוכה.


קומה נמוכה משפחתית - כשאחד ההורים או שניהם נמוכים והילד נמצא באחוזון גובה דומה לשלהם. ילד יוגדר בעל קומה נמוכה משפחתית אם הוא נמוך, אבל קצב הגדילה שלו תקין, גיל העצמות תקין, מהלך ההתבגרות תקין והוא אינו חולה במחלה כלשהי.


קומה נמוכה קיצונית - כשילד נמצא מתחת לאחוזון גובה 3 בעקומת הגדילה הוא מוגדר כבעל קומה נמוכה קיצונית.


קצב גדילה (Growth rate) - מספר הסנטימטרים שנוספו לגובה הילד בתקופה מסויימת.


כתבות נוספות