שאלות ותשובות

מהי הפרעת גדילה?
הפרעת גדילה היא מצב שבו ילד.ה גדל.ה בקצב איטי או מהיר יותר ביחס לילדים בני גילם ומינם.


מהי קומה נמוכה?
ילדים בעלי קומה נמוכה הם ילדים שגובהם נמוך משמעותית מהממוצע. ילדים נחשבים לבעלי קומה נמוכה אם גובהם נמצא מתחת לאחוזון 10 בעקומות הגדילה השייכות לגיל ולמין שלהם. ילדים בעלי קומה נמוכה בצורה קיצונית יהיו מתחת לאחוזון 3.


האם קומה נמוכה תמיד מצביעה על בעייה בריאותית?
לא. ישנם מקרים שבהם ילד או ילדה יהיו בעלי קומה נמוכה מסיבות שאינן קשורות לבעיה או למצב בריאותי. לדוגמה: ילדים בעלי קומה נמוכה משפחתית או ילדים המתפתחים בגיל מאוחר יותר (״פריחה מאוחרת״). יש גם מקרים שבהם ילדים הם בעלי קומה נמוכה מסיבה לא ברורה (קומה נמוכה אידיופטית).


האם יש הבדל בין קצב הגדילה של בנים ובנות?
בדרך כלל, בת תהיה מעט נמוכה יותר מבן, עד לגיל ההתבגרות. עד גיל 13-14 בקירוב, בנות מגיעות לגובה הבנים או שהן מעט יותר גבוהות מהם. לאחר מכן, הבנים צומחים והופכים להיות גבוהים מהבנות.


למי פונים אם חושדים בהפרעת גדילה בילדים?
רופא או רופאת ילדים יוכלו לבצע בירור ראשוני האם מדובר בהפרעת גדילה. אם יש צורך, הם יפנו אתכם להמשך בירור במרפאה אנדוקרינית (מרפאה המתמחה במצבים בריאותיים הקשורים למערכת האנדוקרינית, האחראית על ההורמונים בגוף).


מתי כדאי לפנות לרופא.ה בקשר לקומה נמוכה?
ישנם שלושה מצבים שבהם נדרש בירור אצל רופא.ה: ילד שקומתו פחות מאחוזון 3, ילד שקצב גדילתו הואט וירד באחוזוני הגדילה או ילד שקומתו נמוכה מהפוטנציאל הגנטי המשפחתי. אם אתם חוששים שלילדיכם קומה נמוכה, התייעצו עם רופא.ת ילדים.


כתבות נוספות