קיימים מיתוסים רבים הנוגעים לשלפוחית רגיזה, והגיע הזמן לנפץ אותם:
״שלפוחית רגיזה היא חלק מהגיל, ככל שמתבגרים כך עולה הסיכוי שהיא תתפתח״

לא נכון.
למרות שהשכיחות של שלפוחית שתן רגיזה עולה עם הגיל, שלפוחית רגיזה אינה חלק בלתי נפרד של הזדקנות. הוכחה לכך היא שרק 20% מהאנשים מעל לגיל 70 טוענים שיש להם תסמינים של שלפוחית שתן רגיזה, ורק 30% מהאנשים מעל לגיל 75 מדווחים על תסמינים של שלפוחית רגיזה.
״שלפוחית רגיזה זה חלק טבעי מלהיות אישה״

לא נכון.
אמנם גברים נוטים לפתח תסמינים של שלפוחית רגיזה בגיל מאוחר יותר, אך שכיחות התסמינים של שלפוחית רגיזה בקרב גברים ונשים היא דומה. תסמינים של דחיפות שתן ותדירות גבוהה של השתנה דומים בקרב גברים ונשים, אך דליפת שתן שכיחה יותר בנשים.
״תכיפות שתן היא לא תמיד סימן לבעיה בערמונית (פרוסטטה)״

נכון.
הצורך להשתין לעיתים קרובות יכול להיגרם על ידי ערמונית מוגדלת, אך הוא גם יכול להתפתח על ידי שלפוחית שתן רגיזה. שני המצבים יכולים לגרום לתסמינים דומים, אך הם נגרמים מסיבות שונות והטיפול בהם שונה. ערמונית מוגדלת יכולה להפעיל לחץ על צינור השופכה, בעוד ששלפוחית רגיזה היא בעיה בשליטה בשרירים. מומלץ לשוחח עם הרופא.ה כדי לבדוק אילו בדיקות מומלצות וכיצד ניתן לטפל בתסמינים.
״שלפוחית קטנה יכולה לגרום לשלפוחית שתן רגיזה״

בדרך כלל לא.
יש אנשים המייחסים דליפת השתן לעובדה שיש להם שלפוחית שתן קטנה, אך האמת היא שרק לעיתים נדירות הקיבולת של שתן בגופינו מהווה בעיה. הקיבולת של שלפוחית השתן בקרב אנשים בריאים היא כ-1 עד 2 כוסות (כ-500 עד 600 מ״ל). ישנה סבירות גבוהה יותר שהסיבה לדליפות שתן היא שרירים חלשים, תופעות לוואי של תרופות, זיהום או פגיעה עצבית. מומלץ להתייעץ עם הרופא.ה אילו טיפולים יכולים לסייע לנהל את דליפת השתן.
״שלפוחית שתן רגיזה היא חלק מהחיים, ופשוט צריך להתרגל לזה״

לא נכון.
אם בעיות בשלפוחית השתן מפריעות לכם, עליכם לשוחח עם רופא.ה. דליפת שתן אינה חלק טבעי מהזדקנות והיא לא בהכרח מתפתחת עם הגיל. יש טיפולים היכולים לסייע להקלעל התסמינים ובשגרת היום יום. הטיפול תלוי במקור התסמינים ובבריאות הכללית. מומלץ לשוחח עם הרופא.ה כדי לבדוק כיצד לטפל בתסמינים.