מילון מונחים
דלקת ריאות (pneumonia)
זיהום חיידקי, פטרייתי או ויראלי (נגיפי), בריאה אחת או בשתיהן. הזיהום גורם לשקי האוויר הקטנים בריאות, המכונים נאדיות, להתמלא בנוזל או במוגלה. התסמינים יכולים להיות קלים עד קשים, ועשויים לכלול שיעול ליחתי, חום גבוה, צמרמורות וקשיי נשימה. דלקת ריאות נוטה להיות חמורה יותר בילדים מתחת לגיל 5 ובמבוגרים מעל גיל 65, ובאנשים עם מחלות רקע מסויימות או מערכת חיסון מוחלשת.
דלקת ריאות חיידקית (bacterial pneumonia)
דלקת ריאות היא המחלה השכיחה ביותר שחיידק הפניאומוקוק גורם במבוגרים. כשחיידקים מגיעים לריאות, מערכת החיסון מתחילה לפעול. היא שולחת סוגים שונים של תאים לתקוף את החיידק. תאים אלה גורמים לדלקת בנאדיות הריאה (שקי האוויר בריאות) ויכולים לגרום לחללים בריאות להתמלא בנוזל ובמוגלה. תהליך זה גורם לתסמינים של דלקת ריאות חיידקית.
דלקת ריאות ויראלית (viral pneumonia)
וירוסים שמזהמים את מערכת הנשימה עלולים לגרום לדלקת ריאות. וירוס השפעת הוא הגורם הנפוץ ביותר לדלקת ריאות ויראלית במבוגרים. וירוס ה-RSV הוא הגורם הנפוץ ביותר לדלקת ריאות ויראלית בילדים בני פחות משנה. גם וירוסים של התקררות יכולים לגרום לדלקת ריאות ויראלית. מרבית המקרים של דלקת ריאות ויראלית הם קלים. הם עוברים תוך שבוע עד שלושה שבועות ללא טיפול. ישנם מקרים חמורים יותר שמצריכים טיפול בבית חולים. אם יש לכם דלקת ריאות ויראלית אתם בסיכון גבוה יותר לפתח דלקת ריאות חיידקית.
דלקת ריאות פטרייתית (fungal pneumonia)
דלקת ריאות הנגרמת מפטרייה. דלקת ריאות פטרייתית נפוצה בעיקר באנשים עם מחלות כרוניות או מערכת חיסונית מוחלשת, ובאנשים ששאפו כמות גדולה של פטריות. פטריות הגורמות לדלקת ריאות יכולות להימצא באדמה או בלשלשת ציפורים.
דלקת ריאות נרכשת בקהילה (community-acquired pneumonia - CAP)
זיהום אקוטי (חריף) של הריאות שנרכש מחוץ לבית חולים או מוסד רפואי.
דלקת ריאות נרכשת בבית חולים (hospital-acquired pneumonia - HAP)
זיהום אקוטי (חריף) של הריאות שנרכש בזמן אשפוז (החל מ-48 שעות לאחר האשפוז).
דלקת ריאות פאנומוקוקלית / דלקת ריאות פנאומוקוקית (pneumococcal pneumonia)
ישנם סוגים רבים של דלקת ריאות, והסוג הנפוץ ביותר של דלקת ריאות חיידקית הוא דלקת ריאות פנאומוקוקלית. דלקת ריאות זו נגרמת על ידי חיידקים שחיים במערכת הנשימה העליונה והם יכולים להתפשט דרך שיעול. תסמינים נפוצים כוללים: חום גבוה, זיעה מוגברת וצמרמורת, שיעול, קשיי נשימה וקוצר נשימה, וכאבים בחזה. יש תסמינים, כגון שיעול ועייפות, שעשויים להופיע ללא סימנים מקדימים ולהימשך במשך מספר שבועות או יותר.
פנאומוקוק (חיידק) (pneumococcus)
החיידק פנאומוקוק, המוכר גם כסטרפטוקוקוס פנאומוניה (Streptococcus pneumoniae), הוא חיידק שיכול לגרום לסוגים רבים של מחלות, כולל דלקת ריאות, דלקת אוזניים, דלקת בסינוסים, דלקת קרום המוח, ובקטרמיה (זיהום בדם). מחלה פנאומוקוקלית היא זיהום שנגרם על ידי חיידק פנאומוקוק.
עמידות לאנטיביוטיקה (Antibiotic or antimicrobial resistance)
כשחיידקים מפתחים את היכולת להתגבר על התרופות שמיועדות להרוג אותם אנו מכנים זאת עמידות לאנטיביוטיקה. הפירוש של עמידות לאנטיביוטיקה אינו שהגוף הופך לעמיד כנגד אנטיביוטיקה, אלא שהחיידק הפך לעמיד לאנטיביוטיקה. המשמעות היא שהתרופה אינה הורגת את החיידק, והחיידק ממשיך לגדול.

החלק התחתון של האתר,