חיידקים עמידים נפוצים בבתי חולים – ESKAPE
ESKAPE הם ראשי תיבות של שישה סוגים של חיידקים נפוצים הגורמים למרבית
הזיהומים בבתי חולים.
חיידקים אלה ״מתחמקים״ (escape) מהשפעותיהם של אנטיביוטיקות שונות והופכים להיות לאיום על בריאות הציבור.
אחת הדרכים הנפוצות ביותר לאבחן זיהום חיידקי היא באמצעות ״צביעת גראם״. בדיקה זו מבוצעת במעבדה תחת מיקרוסקופ, ובמהלכה צובעים דגימה של רקמה או נוזל מהגוף. הצבע, הגודל וצורת התאים יכולים לעזור בזיהוי סוג החיידק. חיידקי גראם חיוביים (g+) נותרים עם הכתמה סגולה וחיידקי גראם שליליים (g-) מקבלים צבע אדום. הצבע שהחיידקים מקבלים שונה בשל מבנה דופן התא שלהם. דופן התא ותפקודו משפיעים בין היתר על היכולת של החיידק לפתח עמידות לסוגי אנטיביוטיקה מסויימים.
 
 
חיידקי גראם חיוביים
Enterococcus (אנטרוקוקוס)
קיימים יותר מ-20 זנים של חיידק זה. סביבת המחייה הטבעית של החיידק היא במעיים של אנשים ובעלי חיים. מרבית הזיהומים נגרמים מחיידקים שכבר נמצאים בגוף, אך זיהום מחיידק זה עשוי להתפתח בעקבות הדבקות מחולים המאושפזים בבתי חולים. חיידקים אלה עמידים למספר סוגים של אנטיביוטיקה.
 
Staphylococcus (סטפילוקוקוס)
חיידק החי באופן טבעי בעור, במיוחד באף ובפרינאום (חֵיץ הַנְּקָבַיִם). העברת החיידק מאדם לאדם יכולה להיעשות על ידי מגע ישיר או דרך האוויר (למשל התעטשות או שיעול).
 
חיידקי גראם שליליים
Klebsiella pneumonia (קלבסיאלה)
זנים של חיידק זה קשורים לרוב לזיהומים בבתי חולים. הזיהומים יכולים להתפתח באדם שיש לו את החיידק בגוף או דרך מגע ישיר עם אדם נגוע. בשנים האחרונות זנים של חיידק זה פיתחו עמידות לסוגי אנטיביוטיקה רבים.
 
 
Acinetobacter baumannii (אצינטובקטר באומני)
נמצא בכמויות גדולות בסביבה וגורם לזיהומים בבתי חולים. חיידק זה גורם לזיהומים במקומות רבים בגוף, כולל מערכת הנשימה ומערכת השתן. בדרך כלל זני חיידק זה עמידים לאנטיביוטיקה, עובדה המהווה בעיה משמעותית בחדרי ניתוח ובטיפול נמרץ.
 
Pseudomonas aeruginosa (פסאודומונס אארוגינוזה)
מעט אנשים יחסית באוכלוסייה נושאים את החיידק, אך ישנו שיעור גבוה של חיידק זה בקרב חולים מאושפזים, במיוחד אלה עם מערכת חיסון חלשה. בדרך כלל מקור החיידק הוא חיצוני וההדבקה היא על ידי מגע ישיר או בלתי ישיר עם הסביבה, אך לעיתים הזיהום מתפתח מחיידק הנמצא במצב רדום בגוף. קבוצת חיידקים זו פיתחה עמידות לסוגי אנטיביוטיקה רבים.
 
Enterobacter(אנטרובקטר)
חיידקים העלולים לגרום לזיהומים באנשים עם מערכת חיסון מוחלשת, בדרך כלל כשהם מאושפזים. קבוצת חיידקים זו פיתחה עמידות לסוגי אנטיביוטיקה רבים.
החלק התחתון של האתר,
באפשרותך