לטפל בעצמי - בגוף ובנפש
ישנם דברים רבים שאת יכולה לעשות כדי לעזור לעצמך. הדבר החשוב ביותר הוא לא להיות קשה עם עצמך.
קחי בחשבון שיהיו לך ימים טובים וימים רעים. אל תצפי לשמור על גישה חיובית מדי יום ביומו. כשאת במתח, קבלי את העובדה שמה שאת מרגישה בכל רגע נתון יכול להשתנות. נשים רבות מגלות שטיפולים משלימים מסייעים להן להתמודד עם מתח, חרדה ותופעות לוואי גופניות.
כיצד טיפולים משלימים יכולים לעזור לי?
טיפולים משלימים יכולים להקל הן על תסמינים גופניים והן על תסמינים רגשיים של סרטן שד גרורתי. נשים רבות עם סרטן שד גרורתי נעזרות בטיפולים משלימים. קשה לדעת איזה מהם יתאימו לך, אבל הנה כמה גישות טיפוליות שעזרו לנשים אחרות, ושאולי יעזרו גם לך.
קחי בחשבון שטיפולים אלה אינם באים להחליף את הטיפול הרפואי, אלא מהווים תוספת שתוכלי לנסות. הקפידי תמיד ליידע את הרופא שלך לפני כל טיפול משלים שאת עומדת לקבל.
 
טיפולים משלימים הם רק תוספת לטיפולים רפואיים מאושרים מבחינה קלינית.

טיפולים משלימים
על פי סדר אלפביתי.
אקופונקטורה / דיקור סיני
שיטת טיפול סינית עתיקה המבוססת על החדרת מחטים דקות למקומות שונים בגופך, בנקודות מסוימות. הדיקור אינו כואב, והמחטים נשארות במקומן למשך 10-30 דקות, כאשר מדי פעם המטפל/ת נוגע/ת בהן ואז הן נשלפות. דיקור סיני משמש לטיפול במגוון מצבי כאב ועשוי לסייע לך גם לישון טוב יותר. תומכי השיטה סבורים שהדיקור יכול לשפר את תחושתך הכללית.
ארומתרפיה
שימוש בשמנים אתריים המופקים מפרחים, פירות, זרעים, עלים, שורשים וקליפות. הרעיון בבסיס השיטה הוא, שלכל שמן אתרי ישנן תכונות משלו, שיכולות להועיל למגוון מצבים בריאותיים.
הומיאופתיה
תרופות הומיאופתיות מופקות מצמחים, ממינרלים ומחומרים שמקורם בבעלי חיים.
היפנוזה
טיפול בהיפנוזה מאפשר להיכנס למצב של רגיעה עמוקה על ידי ריכוז ממוקד בתחושות, במחשבות או ברגשות מסוימים. מקובל לחשוב שהיפנוזה יכולה לסייע לאנשים להתמודד עם חולי ולהפחית דיכאון, חרדה ומתח.
טאי צ'י
שיטה סינית עתיקה המשלבת יוגה ומדיטציה. היא מבוססת על סדרת תנועות, כשהגוף כולו נמצא בתנועה מתמדת. כל התנועות איטיות ומלאות חן והפעילות יכולה לסייע בהפחתת מתח ובשיפור הגמישות.
יוגה
אימון המבוסס על סדרות של מתיחות ותנוחות, בשילוב נשימות, שנועדו לשפר את אספקת החמצן והדם לגוף. ישנם כמה סוגי יוגה וביניהם האתה, יוגה ואשטנגה. כמה מהם משמשים לחיזוק ולאיזון הגוף ואילו אחרים מתמקדים יותר ברגיעה, במדיטציה ובנשימות.
מדיטציה
טכניקה להירגעות עמוקה, המאפשרת למצוא מקום של שקט, הרחק מכל הסחות הדעת של חיי היומיום, כדי לעזור לגוף ולנפש לחוש שלווה ומרגוע. ישנן שיטות תרגול שונות של מדיטציה וכולן מבוססות על התמקדות. התמקדות אינה קשורה באמונה כלשהי, פירושה להיות מודעת ונוכחת בכל רגע. יוגה גם היא שיטת תרגול של מדיטציה בתנועה.
נטורופתיה
שימוש בטיפולים טבעיים לשיפור המצב הבריאותי וההרגשה הכללית. נטורופתיה כוללת שיטות ריפוי טבעיות מוכרות כמו הומיאופתיה, אקופונקטורה (דיקור סיני) ורפואת צמחים.
עיסוי
מעסה מוסמך יכול להמריץ את מחזור הדם ולסייע לך להירגע. עיסוי עשוי להקל במצבי קשיחות של האיברים, אי נוחות, מתח וחרדה. כמה מסוגי העיסוי הקיימים הם עיסוי שוודי, עיסוי רקמות עמוק, שיאצו ועיסוי ספורטאים. מעסים מטפלים בגוף כולו, או מתמקדים בחלקים מסוימים כמו הראש, הצוואר והכתפיים.
רייקי
שיטת ריפוי יפנית עתיקה, במהלכה מניח המטפל בעדינות את ידיו על גופך, או מעליו, כדי לתעל שדות אנרגטיים ולמקד אותם כך שיסייעו לך במישור הגופני, הנפשי, הרגשי והרוחני. ישנם אנשים המתמודדים עם סרטן ומרגישים שרייקי עוזר להם להתמודד עם מצבים קשים ולחוש רגיעה עמוקה.
רפלקסולוגיה
רפלקסולוגיה פירושה הפעלת לחץ ועיסוי על אזורים בכפות הרגליים והידיים, מתוך מחשבה שבכפות הרגליים ישנם אזורי תגובה ש'מקושרים' לחלקי גוף אחרים ומטרתה לסייע לאנשים המתמודדים עם סרטן להירגע ולשפר את מצב רוחם.
תרפיה (טיפול) באמנות
דרך ביטוי לתחושות רגשיות וגופניות באמצעות אמנות. טיפול באמנות מאפשר לך לבטא את עצמך בסביבה בטוחה, ולעשות שימוש בחומרי יצירה המסייעים לחוות צמיחה והתפתחות אישית. תרפיה כזו מועילה במיוחד לאנשים שמתקשים לבטא את עצמם בטיפולים המבוססים על שיחות או על מגע.
תרפיה (טיפול) במוסיקה
שימוש במוסיקה ובצלילים שמטרתו לסייע לך לבטא את רגשותיך ולהתמודד עם המחלה והטיפולים שאת מקבלת.
איך לבחור את המטפל/ת המתאים?
אם החלטת להוסיף טיפול משלים לטיפול הקונבנציונלי שאת מקבלת, חשוב שתבחרי את איש/ת המקצוע המתאימ/ה.
ישנם מטפלים שיציעו שירותים המותאמים לנשים עם סרטן שד ואילו אחרים יציעו לך שירותים "כלליים" יותר. אם עולם הטיפולים אינו מוכר לך, תוכלי לנסות טיפול כלשהו פעם אחת או פעמיים ולהחליט האם הוא עוזר לך.
חשוב שתבדקי את ההסמכות של המטפלים אליהם תפני, כדי להבטיח שהם מוסמכים ומנוסים בתחומם. קיימים ארגונים מסודרים המאגדים אנשי מקצוע ויכולים לספק לך רשימה של מטפלים רשומים, כולל מידע על ההכשרה שקיבלו, על מדיניות הביטוח שלהם ועל הוותק המקצועי שלהם בתחום.
כדאי מאוד לבקש המלצות מחברים שאת סומכת עליהם או מאיש מקצוע בתחום הרפואה
לשאלות שכדאי לשאול את הרופא/ה שלך בנוגע לבריאות שלך לחצ/י כאן

עוד בבריאות שלי...
איכות החיים שלי | הבריאות שלי | שאלות שכדאי לשאול את הרופא/ה
עוד באתר...
היחסים שלי
התוכניות שלי
האבחנה שלי
מילון מונחים