מה אני יכולה לעשות כדי לעזור לעצמי להרגיש טוב יותר?
ישנם דברים רבים שאת יכולה לעשות כדי להרגיש טוב יותר ולשלוט בחיים שלך אחרי שהתבשרת שיש לך סרטן שד גרורתי.
את יכולה להיות החברה הטובה ביותר של עצמך בתקופה הזו בכך שתגלי מה גורם לך להרגיש טוב, מה נותן לך כוח ומה עוזר לך.
אל תהיי קשה עם עצמך – זה בסדר גמור שיש לך ימים טובים וימים רעים.
האם אני צריכה לשנות את מה שאני אוכלת?
למרות שאולי קראת אחרת, אין "דיאטת סרטן" מומלצת במיוחד כשכבר יש לך סרטן. כמובן שבחירה בתפריט בריא היא אחת הבחירות הטובות ביותר שאת יכולה לעשות כדי לחזק את המערכת החיסונית שלך – בין אם יש לך סרטן שד גרורתי ובין אם לאו. תפריט טוב יוכל לעזור לגופך להילחם בזיהומים או בנגיפים. את עלולה להרגיש לא טוב לעתים קרובות יותר כשיש לך סרטן. המתח הנפשי, וכמה מהטיפולים הקיימים לסרטן, עלולים להחליש את המערכת החיסונית שלך.
ההתמודדות עם הסרטן קשה גם כך, מבלי שתדאגי יותר מדי בנוגע למה שאת אוכלת. מזונות שעשויים להיחשב מזיקים עבורך – כמו שוקולד וחטיפי צ'יפס – הם לפעמים מקור להנאה ולנחמה עבור רבים. מזון בריא עשוי לדרוש זמן הכנה רב יותר והוא גם לעתים יקר יותר. פשוט עשי מה שגורם לך להרגיש טוב.
אם את רוצה לשנות את התפריט שלך, בקשי מהרופא או מהאחות להפנות אותך לדיאטנ/ית, שיוכלו לעזור לך לעשות שינויים לטובה בהדרגה. הם יוכלו לסייע לך לאכול טוב גם אם יש לך בחילה, שלשול או כל בעיה אחרת במהלך או אחרי טיפולי הסרטן.
האם פעילות גופנית מועילה לי?
כן, הוכח שפעילות גופנית סדירה ומתונה מועילה גופנית ונפשית. היא עשויה לעזור לתסמיני סרטן שד גרורתי, כמו עייפות וחוסר תיאבון. פעילות גופנית עוזרת גם להוריד את רמת המתח, לישון טוב יותר ולהפחית כאב.
כמו כל הדברים שאת עושה עכשיו, כך גם בפעילות גופנית: עשי מה שנכון לך, ומה שגורם לך להרגיש טוב את לא צריכה להגביל את עצמך למתיחות עדינות – אולי ריקוד הוא מה שגורם לך להרגיש נפלא? חשוב שתמיד תקשיבי לגוף שלך ותקפידי לא לעבור את הגבול שלך ולגרום לכאב. תצטרכי לברר מהם הגבולות שלך. יתכן שתתעייפי מהר יותר מאשר בעבר. אם את מוטרדת בנוגע לכך, תוכלי תמיד להתייעץ עם הרופא שלך על סוג הפעילות המתאים לך.
כמה פעילות גופנית מתאימה לך ומאיזה סוג – הן שאלות שתלויות בדברים רבים כמו רמת הכושר שלך לפני הטיפולים, סוג הטיפול שאת מקבלת, תופעות הלוואי והתסמינים שיש לך. יתכן שתצטרכי להימנע מפעילויות הכרוכות בתנועה מאומצת, אם הסרטן שלך התפשט לעצמות או שיש לך תסמינים (סימפטומים) שמורגשים בעצמות. בכל מקרה, התייעצי עם הצוות המטפל שלך ובקשי את עזרתו בהתאמת הפעילות הגופנית.
האם טיפולים משלימים או "טבעיים" יכולים לעזור?
נשים רבות עם סרטן שד גרורתי נוכחו לדעת שלטיפולים משלימים יש תפקיד חשוב לצד הטיפול הרפואי ה'קונבנציונלי'. טיפולים אלה עוזרים להן להתמודד עם הסרטן מבחינה גופנית – עם תופעות הלוואי – וגם מבחינה נפשית, בהפחתת המתח והחרדה.
 
עדכני תמיד את הרופא שלך בנוגע לטיפולים המשלימים שאת מקבלת,
מאחר שלעתים יש להם השפעה על הטיפול הרפואי שאת מקבלת לסרטן.
 
 
נקודות שחשוב לזכור בנוגע לרגשות שלך
 
 
אין אף דיאטה ספציפית שעליך לעשות. אכלי מה שגורם לך להרגיש טוב
 
 
פעילות גופנית בכל כמות יכולה לעזור לך להרגיש טוב יותר- גופנית ונפשית, אפילו עשר דקות ביום
 
 
אצל כל אחת זה אחרת- אין הכרח שתחווי את אותם התסמינים, תופעות הלוואי והבדיקות בדיוק כמו מישהי אחרת
 
 

עוד בבריאות שלי...
איכות החיים שלי | הבריאות שלי | שאלות שכדאי לשאול את הרופא/ה
עוד באתר...
היחסים שלי
התוכניות שלי
האבחנה שלי
מילון מונחים