שאלות ותשובות- שבץ מוחי
 
מהו שבץ מוחי?
שבץ מוחי, המכונה גם ארוע מוחי, או באנגלית stroke, הוא מצב חירום רפואי שעלול לגרום לנזק מוחי, לנכות, ואפילו למוות. שבץ מוחי עלול להיגרם כתוצאה מחסימת כלי דם שמוביל דם עשיר בחמצן למוח, או בעקבות דימום פתאומי במוח.
האם ניתן לטפל בשבץ מוחי?
כן. שבץ מוחי הוא מצב חירום רפואי המצריך טיפול מיידי. כדי להפחית את הסיבוכים וההשלכות של שבץ מוחי, יש לקבל טיפול תוך 4.5 שעות (לכל המאוחר) מהופעת התסמינים.
מהו שבץ מוחי איסכמי?
שבץ איסכמי הוא הסוג הנפוץ של מקרי השבץ המוחי. שבץ איסכמי קורה בעקבות חסימה בעורק שמוביל דם לחלק מהמוח. קריש דם הוא גורם נפוץ החוסם כלי דם למוח. ישנם שני סוגים של שבץ מוחי איסכמי: שבץ תסחיפי (כשנוצר קריש באזור מרוחק מהמוח, נסחף בזרם הדם ומגיע למוח) ושבץ תרומבוטי (כשנוצר קריש בעורק שמוביל דם למוח).

מהו שבץ מוחי המורגי?
שבץ המורגי מתרחש כאשר כלי דם במוח נקרע או דולף. שבץ המורגי יכול להיות כתוצאה מדימום תוך מוחי או מדימום באזור שבין הגולגולת למוח (דימום תת-עכבישי). בשני המקרים דליפת הדם גורמת לנפיחות המוח וללחץ בגולגולת. הנפיחות והלחץ הורסים תאים ורקמות במוח.
מהו שבץ מוחי חולף?
שבץ מוחי חולף, שנקרא גם שבץ מוחי קטן, הוא שבץ מוחי שבמהלכו נחסמת באופן זמני אספקת הדם למוח. בדומה לשבץ איסכמי, שבץ מוחי חולף מתרחש כתוצאה מקריש דם או חומר אחר שחוסם את אספקת הדם למוח, אבל אין נזק ארוך טווח לרקמות והתסמינים חולפים. אפילו שהתסמינים חולפים, גם שבץ מוחי חולף מצריך טיפול מיידי מכיוון שהוא מעלה את הסיכון לשבץ מוחי נוסף, שעלול לגרום לנזק מתמשך.
האם יש דרך לזהות ששבץ מוחי מתרחש באדם?
ישנם תסמינים נפוצים המתרחשים ב-8 עד 9 מתוך כל 10 מקרים. תסמינים אל הכוללים: קשיי דיבור או דיבור מבולבל, עיוות או צניחת צד אחד של הפנים וחולשת ידיים. נהוג לזכור את התסמינים הקריטים הללו באמצעות מבחן דפים: דיבור, פנים, ידיים – מייד להתקשר 101 ולהזמין אמבולנס.
תוך כמה זמן מתפתחים תסמינים של שבץ מוחי וכמה זמן הם נמשכים?
הסימנים והתסמינים של שבץ מוחי לרוב מתפתחים במהירות, אבל לפעמים הם מתפתחים במהלך שעות או אפילו ימים. משך התסמינים ומידת חומרתם משתנה מאדם לאדם.
מדוע יש אנשים שמקבלים נוגדי קרישה לאחר שבץ מוחי?
90% ממקרי השבץ המוחי הם מסוג שבץ איסכמי, שמקורו בחסימת כלי דם למוח. קריש דם הוא סיבה נפוצה לחסימת כלי דם המוביל דם למוח. נוגדי קרישה הן תרופות שמסייעות למנוע קרישי דם. הן ניתנות לאנשים שנמצאים בסיכון לפתח קרישי דם, כדי להפחית את ההסתברות לפתח מצבים חמורים כמו שבץ מוחי והתקף לב.
האם פרפור פרוזדורים מעלה סיכון לשבץ מוחי?
כן. פרפור פרוזדורים הוא אחד מגורמי הסיכון המרכזיים של שבץ מוחי. כשליש ממקרי השבץ המוחי נגרמים בעקבות פרפור פרוזדורים. אם קריש דם נוצר כתוצאה מפרפור פרוזדורים הוא עלול לנדוד לכלי הדם במוח ולגרום לשבץ מוחי.

החלק התחתון של האתר,
באפשרותך ללחוץ אנטר כדי לדלג לאזור הבא