אודות דלקת מוח חדה המועברת על ידי קרציות (TBE)
רקע
דלקת מוח מקרציות, הנקראת גם TBE, היא זיהום נדיר במוח ובחוט השדרה. זיהומים שונים יכולים לגרום לדלקת במוח, אולם דלקת מוח מקרציות נגרמת מנגיף TBE אשר מועבר בעקיצה של קרציה נגועה.
נכון להיום, TBE דווחה ב-35 מדינות באירופה ובאסיה. על מנת לבדוק אם במדינה שבה אתם מתגוררים או מתכננים לבקר, אתם עלולים להיות בסיכון ל-TBE, בדקו במפת הסיכון.
קראו מידע נוסף על איפה עלולים להידבק בדלקת מוח מקרציות?
לא כל עקיצות הקרציות זהות - TBE לעומת מחלת ליים (Lyme disease)
TBE ומחלת ליים מועברות לבני אדם על ידי קרציה נגועה*. העקיצות לרוב אינן גורמות לכאב, אולם התגובות לעקיצת הקרציה הן שונות.
העברת המחלה - TBE עשויה לעבור לבני אדם מיידית, עם עקיצה יחידה של קרציה נגועה, אך כדי שמחלת ליים תעבור, הקרציה צריכה להיצמד לגופכם במשך 36-48 שעות.
תסמינים - מרבית האנשים שנדבקים ב-TBE לא חשים תסמינים מוקדמים, או שבמקרים מסויימים, עשויים לייחס כאב ראש או כאבי שרירים לשפעת קלה. במחלת ליים, מתפתחת פריחה בצורת עיגול אדום, שמרכזו בהיר, תוך 3 עד 30 ימים לאחר עקיצת הקרציה.
קראו מידע נוסף על התסמינים של TBE
סוג הזיהום - TBE הוא זיהום נגיפי (ויראלי), המועבר על ידי קרציה נגועה בנגיף השייך למשפחת נגיפים בשם פלאביווירוסים (״flaviviruses״). מחלת ליים היא זיהום חיידקי, המועבר על ידי קרציה נגועה בחיידק שנקרא בּוֹרֵליָה (Borrelia). נתון זה חשוב, מכיוון שהמשמעות היא שאין תרופה ל-TBE, ובניגוד למחלת ליים, לא ניתן לטפל בדלקת מוח מקרציות על ידי אנטיביוטיקה או תרופות אחרות.
מיקום גיאוגרפי - למרות שגם TBE וגם מחלת ליים מועברות על ידי קרציות נגועות, הפיזור הגיאוגרפי שלהם שונה. כדי לבדוק אם אתם עלולים להיחשף לסיכון ל-TBE במדינה שאתם עתידים לבקר, עיינו במפת הסיכון.
* ניתן ללקות בדלקת מוח מקרציות (TBE) גם כאשר צורכים חלב ומוצריו אשר נגועים בנגיף, אם כי צורת הידבקות זו אינה נפוצה.
מניעה
חיסון נגד TBE מומלץ למי שנמצא בסיכון ל-TBE בעקבות נסיעה לאזור נגוע, במיוחד אלה המתכננים לבקר באזורים כפריים או לעסוק בפעילויות בטבע, כגון טיולים רגליים, רכיבה על אופניים או קמפינג. על פי ארגון הבריאות העולמי, הדרך היעילה ביותר למנוע TBE היא באמצעות חיסון.

טיפול
מכיוון שהמחלה נגרמת על ידי נגיף (וירוס) אין תרופה לדלקת מוח מקרציות, וניתן רק לקבל טיפול תומך המסייע להתמודד עם התסמינים. טיפול תומך יכול רק לסייע בהקלת התסמינים או בטיפול בהם, בזמן שמערכת החיסון שלכם נלחמת בנגיף.
אם אתם חושבים שנעקצתם על ידי קרציה, התייעצו עם הרופא/ה שלכם או עם מרפאת המטיילים בה קיבלתם את החיסונים לנסיעתכם.


ticovac pp-tcv-isr-0006
Play Video

עוד באתר...
מה עליכם לדעת על קרציות
כיצד להסיר קרציה?
שיטות להגן על עצמכם


החלק התחתון של האתר,
באפשרותך ללחוץ אנטר כדי לדלג לאזור הבא