מה עליכם לדעת על קרציות
pp-tcv-isr-0007
Play Video
כיצד נראות קרציות?
קרציות הן בדרך כלל טפילים קטנים, בגודל 0.5 מ״מ עד 15 מ״מ. בשלב הצעיר שלהן, חלק מהקרציות זעירות כגרגיר חול, וקשה מאוד להבחין בהן. קרציות בוגרות לרוב גדולות יותר. לאחר שהן אוכלות הן יכולות להגיע לגודלו של פול קפה.
קרציות נצמדות לעורם של בעלי חיים או בני אדם על ידי אחיזת העור, עוקצות את פני העור וניזונות מהדם של הגוף אליו נצמדו. הן לרוב נצמדות לקו השיער, אל מאחורי האזניים, למרפקים, אל מאחורי הברכיים, למפשעה או לבתי השחי.
היכן חיות הקרציות?
קרציות חיות קרוב לאדמה בעשב גבוה. ניתן למצוא אותן בתוך ומחוץ לערים, בפארקים ובגינות, וכן ביערות ובכרי דשא. הן לא יכולות לקפוץ או לעוף, אלא נצמדות לעור של בעלי חיים או של בני אדם שעוברים לידן ונוגעים בהן. מסיבה זו, פעילויות בחוץ מעלות את הסיכון להיעקץ על ידי קרציה, לדוגמה: קמפינג, טיולים רגליים, רכיבה על אופניים, פיקניקים, קטיף פירות ופטריות, וריצה. לימדו עוד על המדינות שבהן נמצאו קרציות נגועות ב-TBE.
איך אדע אם נעקצתי על ידי קרציה?
יתכן שלא תבחינו בעקיצת קרציה, מכיוון שקרציות הן קטנות מאוד, ועקיצתן אינה כואבת בדרך כלל. אם אתם מוצאים קרציה על גופכם, לימדו כאן כיצד להסירה.
אילו מחלות יכולות קרציות להעביר לבני אדם?
הקרציות עצמן אינן גורמות למחלות. עם זאת קרציות נגועות יכולות להעביר לבני אדם זיהומים שונים בעקיצה. קרציות עלולות להעביר לבני אדם מחלות, ביניהן מחלת ליים (Lyme disease), קדחת דימומית קרימיאן קונגו (CCHF) ודלקת מוח מקרציות (TBE).
תכשיר דוחה קרציות
מריחת עור חשוף בתכשיר דוחה קרציות המכיל די.אי.אי.טי ( DEET) היא אחד מאמצעי הזהירות המומלצים כדי להפחית את הסיכון להיעקץ על ידי קרציה נגועה. DEET הוא חומר נפוץ שבו משתמשים בתכשירים דוחי מזיקים עוקצים כגון יתושים או קרציות.
תכשירים המבוססים על פרמתרין (Permethrin) הם חומר הדברה נוסף. הם הורגים קרציות וחרקים כאשר הם באים במגע עם החומר. ניתן לרסס אותם על הבגדים ועל ציוד הקמפינג.
חשוב לעקוב אחר המלצות היצרן, מכיוון שחומרים דוחי חרקים אינם מתאימים לכל אחד.
גלו שיטות אחרות להגן על עצמכם