גורמי סיכון
דלקת מוח מקרציות (TBE) היא זיהום שפוגע במוח ובחוט השדרה.
הזיהום עלול להיות חמור ולגרום להשלכות ארוכות טווח, כולל נכות, שיתוק ומוות.
שאלו את הרופא/ה שלכם כיצד תוכלו לסייע בהגנה על עצמכם מפני דלקת מוח מקרציות, כולל קבלת חיסון.
קחו עימכם מידע זה לרופא/ה ושוחחו עימו/עימה על החיסון שמתאים לכם.

מדינה
קרציות הנגועות בנגיף TBE, הגורם לדלקת מוח מקרציות, אינן מוגבלות רק למדינה אחת, וישנם דיווחים על קרציות מרחבי אירופה ועד יפן. מקרים של TBE דווחו ב-35 מדינות. אתם עלולים להיות בסיכון ל-TBE אם אתם חיים או נוסעים לאחת מהמדינות הבאות: אוסטריה, אוקראינה, איטליה,אנגליה, אסטוניה, בולגריה, בוסניה הרצגובינה, בלגיה, בלרוס, גרמניה, דנמרק, דרום קוריאה, הולנד, הונגריה, יפן, לטביה, ליטא, מולדובה, מונגוליה, נורווגיה, סין, סלובניה, סלובקיה, סרביה, פולין, פינלנד, צ׳כיה, צרפת, קזחסטן, קירגיסטאן, קרואטיה, רומניה, רוסיה, שוודיה ושוויץ.
יתכן ש-TBE לא נמצא בכל האזורים של מדינה. בידקו במקורות מידע מקומיים.


מיקום
קרציות חיות בחוץ וקרוב לאדמה. המקום שבו אתם מבלים יכול להעלות את הסיכויים שלכם ללקות ב-TBE מקרציה נגועה, מכיוון שניתן למצוא קרציות מחוץ לערים ובתוכן, בפארקים, בגינות וביערות. במדינות מסויימות, אפילו הליכה בפארק יכולה להעמיד אתכם בסיכון לזיהום TBE.

התקופה בשנה
הסיכון להיעקץ על ידי קרציה הנגועה ב-TBE יכול להשתנות לאורך השנה. קרציות פעילות לרוב כשהטמפרטורה גבוהה מ-6 מעלות צלזיוס, בדרך כלל בין חודש מרץ לנובמבר.

משך הזמן
עקיצה יחידה של קרציה יכולה להעביר באופן מיידי את נגיף TBE לאדם. לא משנה כמה זמן תבלו בחוץ, אם אתם שוהים במקום שיש בו קרציות נגועות ב-TBE אתם בסיכון להידבק ב-TBE.

פעילות
כל פעילות בחוץ יכולה להעמיד אתכם בסיכון למגע עם קרציות; לדוגמה, אם אתם משתתפים בפעילויות באזור מדשאות שבהן קרציות נפוצות.

נקטו בצעדים הבאים כדי למזער את הסיכון שלכם:
מהאביב ועד הסתיו, הימנעו ככל שניתן מיערות או חורשות שידוע שיש בהם הרבה מאוד קרציות.
ליבשו בגדים בהירים, חולצות עם שרוול ארוך ומכנסיים ארוכים. הכניסו את קצוות המכנסיים לתוך הגרביים.
השתמשו בתכשירים מתאימים לדחיית חרקים

חיסון ל- TBE לפני ביקור באזור סיכון יכול לסייע להגן מפני TBE, במקרה שתעקצו על ידי קרציה נגועה. הצורך בחיסון נגד TBE ותזמון החיסון ניתן על בסיס המלצות מקומיות ותדריך החיסונים ליוצאים לחו״ל.

בידקו באופן קבוע האם יש קרציות על גופכם

הסירו קרציות בהקדם האפשרי בעזרת פינצטה דקה

עוד באתר...
אודות TBE
מה עליכם לדעת על קרציות
כיצד להסיר קרציה?


החלק התחתון של האתר,
באפשרותך ללחוץ אנטר כדי לדלג לאזור הבא