הפרעה בתפקוד המיני – תופעה נפוצה
על פי הערכות רפואיות, כ-15%-20% מהגברים ( וכ- 50% מהגברים מעל גיל 40) מתארים בעיה הקשורה לקיום יחסי מין.
מלבד הפרעה בזיקפה, גברים סובלים מבעיות בחשק המיני, שפיכה מוקדמת וכדומה.
מה ההבדל בין הפרעה בזיקפה ובין אימפוטנציה?
אין הבדל. הפרעה בזיקפה, אימפוטנציה ואין אונות (בעברית) הם מושגים נרדפים.
ההגדרה הרפואית של שלושת המושגים היא חוסר יכולת להשיג זיקפה המאפשרת קיום יחסי מין, או חוסר יכולת לשמור עליה.
מהי שפיכה מוקדמת?
שפיכה היא מושג המתאר פליטה של זרע מאיבר המין. שפיכה מוקדמת, או שפיכה מהירה, מוגדרת כפליטה של זרע שמתרחשת במהירות, בשלב מוקדם של יחסי המין.
כששפיכה מוקדמת מתרחשת לעתים קרובות היא מוגדרת כבעיה מינית. שפיכה מוקדמת (PE) פוגעת בעד כ-30% מהגברים ונחשבת כהפרעה מינית הנפוצה ביותר בקרב גברים.
אמנם לא מדובר במצב רפואי מעורר דאגה, אבל שפיכה מוקדמת עלולה לגרום לתסכול, להפריע במהלך יחסי המין ולהשפיע על התקשורת עם בן/ת הזוג.
מה גורם לירידה בחשק המיני?
תשוקה מינית (ליבידו) יכולה להתקיים באופן מודע או שאינו מודע. ירידה או אובדן של החשק המיני הוא מצב שנחשב כהפרעה בתפקוד המיני. על פי הנתונים הרפואיים מדובר בבעיה שכיחה שיכולה להתרחש בקרב גברים ונשים. הסיבות לירידה בחשק המיני רבות ומגוונות, ובהן: דיכאון, שככל הנראה הוא הגורם הנפוץ ביותר לירידה בחשק המיני. קושי במערכת יחסים, לחץ, עייפות, ירידה בהפרשת ההורמונים, מחלה כלשהי, נטילה של תרופות מסוימות ועוד.
איך בעיות בתפקוד המיני משפיעות על בן או בת הזוג שלך?
תרופות המטפלות בהפרעה בזיקפה יעילות עבור רוב הגברים שנוטלים אותן. עם זאת, קיום יחסי מין במסגרת של מערכת יחסים דורש יותר מיכולת פיזיולוגית. ללא משיכה או אינטימיות הטיפול התרופתי עלול להיכשל, או שהבעיה עלולה להתעורר פעם נוספת. על כן, ההמלצה היא לא להתעלם מההיבטים הרגשיים המתלווים להפרעה בזיקפה.
כמו כן, כדאי להתייחס להשפעה שיש להפרעה בזיקפה או להפרעה בתפקוד המיני על בן או בת הזוג.
גבר שסובל מהפרעה בזיקפה או מבעיה אחרת בתפקוד המיני עלול להגיב בדרכים שונות כגון חרדה מפני כישלון, הימנעות מיוזמה ומהבעת רצון לקיים יחסי מין והתרחקות מבן או בת הזוג. בתגובה, בן או בת הזוג עלולים לחוש אשמה ("האם זה בגללי?") או דחייה ("הוא לא מתקרב אליי, הוא כבר לא אוהב אותי").
במקרים כאלה, שבהם היחסים עם בן או בת הזוג משפיעים על התפקוד המיני, ההמלצה היא לא להסתפק בטיפול תרופתי אלא לנקוט צעדים שישפרו את הקשר האינטימי.
מה עוד אפשר לעשות?
לשתף את בן/ת הזוג
לפנות לייעוץ מקצועי
להשתמש בטיפולים להפרעה בזיקפה, לאחר ייעוץ רפואי
החלק התחתון של האתר,