פרק 10: שבץ משנה חיים ברגע

עמותת נאמן – נפגעי אירוע מוחי, נלחמים בשבץ – היא מהחריגות בנוף העמותות המקומי. פנינה רוזנצוויג, המנכ"לית הנמרצת שלה, היא מה שנקרא מנכ"לית מקצועית. רוצה לומר: בניגוד למנכ"לי רוב עמותות החולים שאני מכירה, שהגיעו לעשות זאת מתוך רקע אישי, אצל פנינה אף אחד מבני משפחה הקרובה לא עבר אירוע מוחי וגם היא בריאה (עד 120!).
כמעט כתבתי שהקשר שלה לשבץ הוא קשר ענייני בלבד, אלא שאחרי 15 שנים בראש העמותה (שקיימת 20 שנה) זה ממש לא נכון. מקצועי – כן, אבל גם רגשי, אכפתי מאוד ובעיקר עם תועפות של מוטיבציה ויכולת להזיז הרים.
חברו את כל התכונות האלה ביחד ותבינו איך מעמותה קטנה של כמה משפחות חולים הפכה עמותת נאמן לשחקן ראשי על המגרש ולדוגמא ליכולת של עמותת חולים להגיע להישגים גם בכל מה שקשור לקביעת מדיניות.
לא מעט בזכות העמותה, אבל גם בזכות פנינה, שמנהלת את העמותה ביד רמה מ... מטבח ביתה,  יש היום תוכנית לאומית לשבץ; יחידות שבץ בחלק מהמרכזים הרפואיים (ויהיו עוד); רופאים שהופכים מצנתרי מוח ולא פחות חשוב – קמפיין להעלאת מודעות שבזכותו כבר ניצלו כמה אנשים כי היה מי שהבין שהם זקוקים לאמבולנס ולא לכוס מים (כמו הסבתא בפרסומת).
פנינה אירחה אותנו במטה שלה, בין המטבח למחשב, כשבממ"ד יושבת אפרת, שעוזרת לפנינה לנהל את העמותה. ויש מה לנהל: פעילות של נפגעי שבץ במרכזי יום, קבוצות תמיכה, טיפול בזכויות, ניהול אתר אינטרנט, תחילת פעילות במגזר הערבי ותיכף גם פרויקט "הפוגה", שעליו נדבר בפרק הבא.