פרק 4: חברים לרפואה

חברים לרפואה דואג למי שזקוקים לתרופות אך ידם אינה משגת, ויש כאלה לא מעט - כמה אלפי אנשים שנאלצים לבחור בין קניית אוכל לרכישת תרופות.

פרויקט בית מרקחת יד שנייה שמפעילה העמותה עוזר לכששת אלפים אנשים כאלה בחודש.
"שרשרת המזון" הזו מתחילה בתרופות שיש לכולנו בבית, במגירה. אלה שהתחלנו ולא סיימנו, אלה שרכשנו ולא השתמשנו בהן. התרופות האלה מגיעות למשרדי העמותה וממוינות שם על ידי מתנדבים. תרופות שפג תוקפן נשלחות להטמנה מסודרת, כדי לא לזהם את מי התהום.
האחרות ממוינות לפי סוג ונכנסות למגירות ייעודיות, ממש כמו בבית מרקחת "רגיל".
גם הרוקחים בבית המרקחת הזה הם מתנדבים. עבודתם, לעומת זאת, נעשית על בסיס מקצועי ומסודר.
מול מרשמים מסודרים הם אורזים חבילות של תרופות, בעיקר כרוניות, שנשלחות אחר כך לכל רחבי הארץ ומגיעות לנזקקים עד פתח ביתם ממש.

חוץ מבית המרקחת הזה פועל במקום גם בית מרקחת רגיל, שמקבל את הסחורה מחברות תרופות רבות הפועלות בארץ.
פייזר, למשל, תורמת לחברים לרפואה תרופות מצילות חיים ותומכת במימון השתתפות עצמית למי שידם אינה משגת - ואנחנו לא לבד.

בקומה השנייה בבניין הקטן בבני ברק מתרחשים ניסים על בסיס יומיומי. אני זוכרת את הסיפור על אותה אשה שחסכה אגורה לאגורה כדי לרכוש תכשיר פריון כלשהו, ובלי לחשוב שמה אותו בפריזר במקום במקרר.
התקלה התבררה לה בבוקר שבו היתה צריכה להשתמש בזריקה, והיא צלצלה בבכי לחברים לרפואה לבדוק אם במקרה יש להם תרופה זהה במלאי.
פחות משעה אחר כך צלצל הטלפון שוב. אשה אחרת, שהצליחה להיכנס להיריון כנגד כל הסיכויים, צלצלה לשאול איך להעביר אליהם את תרופת הפריון שהיא כבר לא זקוקה לה.
נשות המשרד חיברו בין השתיים ואז התברר שהן בכלל שכנות!  וזה רק סיפור אחד מיני רבים.

לשמחתי, זכיתי להכיר את הרב יחיאל לנדמן, האיש שייסד את ארגון החסד הזה. עם מותו של יחיאל מונה יד ימינו, ברוך ליברמן, לתפקיד המנכ"ל.
מעשי הצדקה ממשיכים,  ועכשיו זה ברוך שממשיך לאחל לנו ש"נהיה תמיד בצד הנותן". אמן.